Pompeo ponownie obwinia Chiny ws. koronawirusa. "Mogły zapobiec śmierci setek tysięcy ludzi"

- Mieli wybór, ale zdecydowali się na tuszowanie epidemii w Wuhan - zarzucił chińskim władzom szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Po raz kolejny administracja Donalda Trumpa obwinia Chiny za ukrywanie początku epidemii i przyczynienie się do śmierci setek tysięcy ofiar COVID-19.
Zobacz wideo

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo po raz kolejny zaatakował Chiny ws. ich reakcji na epidemię koronawirusa. Zarzucał ukrywanie informacji i obwiniał za przyczynienie się do setek tysięcy ofiar śmiertelnych na całym świecie.

- Oni wiedzieli, Chiny mogły zapobiec śmierci setek tysięcy ludzi na całym świecie. Mogli uchronić świat przed popadnięciem w kryzys gospodarczy - powiedział Pompeo na konferencji prasowej w środę. Zarzucił, że Chiny "nadal odmawiają przekazywania informacji potrzebnych do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa". - Mieli wybór, ale zdecydowali się na tuszowanie epidemii w Wuhan - zarzucił szef amerykańskiej dyplomacji.

Donald Trump przyjął w Białym Domu pielęgniarki i pielęgniarzy walczących z koronawirusem. Mówiąc o pandemii, prezydent USA posługiwał się określeniem "atak". - To jest najgorszy atak na nasz kraj - gorszy od Pearl Harbor, gorszy od World Trade Center. To nie powinno się wydarzyć. Mogło być zatrzymane u źródła, mogło być zatrzymane w Chinach - mówił prezydent USA.

USA: Chiny ukrywały prawdę o epidemii

Administracja Donalda Trumpa i jego zwolennicy od jakiegoś czasu atakują Chiny ws. epidemii. Pojawiają się teorie o wydostaniu się koronawirusa z chińskiego laboratorium (choć według aktualnej wiedzy naukowców ma on naturalne pochodzenie). Chodzi jednak przede wszystkim o opóźnioną reakcję i informowanie świata o zagrożeniu wirusem. Chińskie władze zgłosiły pierwsze przypadki zakażeń 31 grudnia, jednak miały się one pojawić dużo wcześniej, nawet w listopadzie lub październiku.

Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych stworzył raport, z którego wynika, że Chiny ukrywały informacje o koronawirusie, aby móc zrobić zapasy środków medycznych niezbędnych do opanowania epidemii.

W niedzielę 3 maja sekretarz stanu Mike Pompeo stwierdził, że Państwo Środka jest odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się chorób i musi zostać pociągnięte do odpowiedzialności. W wywiadzie dla telewizji ABC powiedział, że zgadza się z oceną amerykańskiego wywiadu, który uważa, że wirus nie został stworzony przez człowieka i nie był modyfikowany genetycznie. Wyraził jednak przekonanie, że patogen pochodzi z laboratorium w Wuhan, które zajmowało się badaniami odzwierzęcych wirusów.

Chiny zarzucają USA przerzucanie na nich odpowiedzialności za epidemię, podczas gdy Trump i jego administracja bagatelizowały problem aż do marca, mimo że o zagrożeniu było wiadomo w styczniu.

Więcej o: