Wielka Brytania wyprzedza Włochy pod względem liczby ofiar koronawirusa. Już ponad 30 tys. zgonów

Liczba osób, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii przekroczyła 30 tys. Tym samym kraj ten stał się drugim na świecie pod względem liczby zgonów wywołanych COVID-19, wyprzedzając Włochy. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano dotychczas w Stanach Zjednoczonych - ponad 72 tys.

W Wielkiej Brytanii stwierdzono dotychczas ponad 30 tys. zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem. Niewiele mniej - ponad 29 tys. - odnotowano we Włoszech (gdzie wykryto jednak o pona 12 tys. więcej zakażeń). Najwięcej, bo ponad 72 tys. zgonów odnotowano dotychczas w Stanach Zjednoczonych.

- Za tymi statystykami kryją się złamane serca i strata dla bliskich ofiar - stwierdził minister ds. mieszkalnictwa i lokalnych społeczności Robert Jenrick podczas codziennej konferencji rządu poświęconej stanowi epidemii.

Tylko w ciągu ostatniej doby liczba zgonów w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 649. W sumie badania dały wynik pozytywny u ponad 200 tys. mieszkańców kraju. W porównaniu do poprzedniego dnia to wzrost o ponad 6 tys. przypadków.

Rząd podkreśla, że wzrost liczby zakażeń jest częściowo efektem zwiększenia liczby badań. Na Wyspach przeprowadzono już ponad 1,5 mln testów.

Zobacz wideo Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Wielka Brytania. Opozycja krytykuje działania rządu

W Izbie Gmin doszło do pierwszego politycznego starcia premiera Borisa Johnsona i nowego lidera Partii Pracy Keira Starmera.

- Gdy premier wrócił do pracy tydzień temu, mówił, że wielu ludzi przygląda się sukcesowi strategii rządu. Ale taka liczba ofiar to nie jest sukces - mówił szef lewicy. Oskarżał rząd o zbyt wolną reakcję na kryzys, szczególnie jeśli chodzi o wprowadzenie powszechnej izolacji i przeprowadzanie badań.

- Czy premier może nam powiedzieć, jak mogło do tego dojść? - dopytywał Starmer.

Premier Johnson odpierał zarzuty. - Na tym etapie dane nie pozwalają na porównania międzynarodowe - mówił szef rządu.

Boris Johnson wskazywał, że poszczególne kraje stosują różne metodologie, a epidemia jeszcze się nie skończyła, więc z wnioskami trzeba poczekać. - Na każdym etapie nasze decyzje motywowane były jednym celem: uratować ludzkie życie i uratować naszą służbę zdrowia - powtórzył brytyjski premier.

Rząd przedstawił też w środę wykres zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców. W takim ujęciu krzywa Zjednoczonego Królestwa jest na podobnym poziomie co Włochy, nieznacznie wyższa od Francji, zdecydowanie wyższa niż w USA i niższa niż ta dla Hiszpanii.