Coraz więcej dzieci przechodzi tajemniczą chorobę Kawasakiego. WHO apeluje do lekarzy

Coraz więcej dzieci, głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, trafia do szpitali z objawami przypominającymi rzadką chorobę Kawasakiego. W Nowym Jorku ogłoszono nawet alert zdrowotny w tej sprawie.

Jak podaje CBS, już co najmniej 15 dzieci w wieku od 2 do 15 lat zostało hospitalizowanych w Nowym Jorku z powodu tajemniczej choroby. Departament Zdrowia w tym mieście nazwał ją "wieloukładowym zespołem zapalnym potencjalnie związanym z COVID-19". Infekcja bardzo przypomina chorobę Kawasakiego, rzadkie zaburzenie dotykające naczynia krwionośne. - Chociaż jest to rzadka infekcja, to budzi nasze obawy - powiedział we wtorek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Tajemnicza choroba dotyka coraz więcej dzieci. Nie wiadomo, czy ma związek z koronawirusem

Spośród 15 dzieci przyjętych z objawami przypominającymi chorobę Kawasakiego, czwórka z nich miała dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Dodatkowo u szóstki pacjentów badania potwierdziły obecność przeciwciał na SARS-CoV-2, co sugeruje, że mogły bezobjawowo przejść zakażenie koronawirusem. Objawy tajemniczej choroby zdiagnozowano też u 25 dzieci hospitalizowanych w szpitalu na Long Island. Jedenaścioro z nich trafiło na OIOM.

Podobne przypadki miały miejsce także w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. W tym pierwszym kraju lekarze alarmują, że tajemnicza choroba pojawia się nie tylko u dzieci, które były zakażone koronawirusem. - Poprosiliśmy lekarzy na całym świecie, by byli uważni, i by na bieżąco zbierali informacje na temat dzieci, tak byśmy mogli lepiej zrozumieć, co się z nimi dzieje, by lepiej pokierować ich leczeniem - powiedziała dr Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO).

Zobacz wideo Raport z pierwszej linii. Rozmawiamy z Martą Soszyńską, Polką pracującą w WHO

Przypadki choroby Kawasakiego także w Polsce

- Przypadki choroby Kawasakiego występują także w Polsce, zwłaszcza w tym sezonie jesienno-zimowym. Także na moim oddziale takie dziecko dzisiaj jest, one się zdarzają, ale nie ma tej korelacji z zespołem COVID-19 - powiedział w rozmowie z TVN 24 specjalista pediatrii i chorób zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Jacek Wysocki.

Choroba Kawasakiego nie jest zakaźna, ale związana jest z nieprawidłową reakcją komórek odpornościowych. Powoduje u dzieci zapalenia ścian naczyń krwionośnych. Objawia się to gorączką, wysypką, bólami brzucha, biegunką i torsjami. - Dzieci mogą mieć bardzo czerwone oczy i jasne, sine wargi. Jedną z cech charakterystycznych jest bardzo jasny i czerwony język w kolorze truskawkowym. Pojawia się także obrzęk stóp i dłoni - dodał dr Barbot w rozmowie z CBS. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu. Wczesne rozpoznanie i leczenie pacjentów pomaga zapobiec długotrwałym powikłaniom i uszkodzeniu narządów: przede wszystkim serca.

Więcej o: