Łódź. Parafia chce zorganizować komunię świętą już 10 maja. Rodzice: Tu chodzi o tacę

W większości parafii w województwie łódzkim komunie święte przesunięte zostały na jesień. Rodzice dzieci, którzy przynależą do jednej z parafii w Łodzi, dowiedzieli się jednak, że uroczystość w ich kościele odbędzie się już za tydzień - w niedzielę 10 maja.

Pod koniec kwietnia rodzice dzieci z parafii na łódzkim Widzewie zostali wezwani do kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na spotkanie, które miało dotyczyć komunii. W kościele rodzice usłyszeli, że komunie ich dzieci odbędą się już za tydzień, w niedzielę 10 maja.

- Wszyscy byli w szoku. Do tego, co w poniedziałek rano potwierdziła w e-mailu katechetka, miały to być komunie klasowe. Oznaczało to, że w kościele miałoby się spotkać blisko 30 dzieci. Przecież w dobie koronawirusa i epidemii to jest niewiarygodne zagrożenie - powiedziała w rozmowie z Onetem jedna z matek dzieci, które mają w niedzielę przystąpić do komunii.

Łódź: klasowe komunie już w maju? "Chodzi tu tylko o kasę i o tacę"

Wcześniej rodzice byli zapewniani przez proboszcza tej parafii, że komunie przełożone zostaną na jesień. Zapytano też o to, co z dziećmi, których rodzice nie wyrażą zgody na komunię w maju: ksiądz odparł, że nie wie co zrobić w takiej sytuacji. - Powiedział, że komunie mogą być np. w przyszłym roku. Kiedy chcieliśmy podejść, żeby dopytać o szczegóły, po prostu uciekł przed nami - dodaje rozmówczyni.

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Podczas komunii klasowych w uroczystości brać udział ma około 30 dzieci wraz z najbliższą rodziną. Rodzice nie zostali jednak poinformowani, czy po każdej z komunii przeprowadzone zostaną dezynfekcje. Sprawa majowych komunii została zgłoszona do łódzkiej kurii. Po tym fakcie ksiądz parafii na Widzewie poinformował rodziców, że komunie będą kameralne, rodzinne. - Chodzi tu tylko o kasę i o tacę. Nawet zebranie w sprawie komunii ksiądz rozpoczął od znaczącej informacji, że on "poczynił inwestycje i ma żelazne terminy zapłaty". I dlatego zamierza ryzykować zdrowiem naszych dzieci? - dodał inny rodzic.

Pod koniec marca arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś wydał zarządzenie dotyczące przeniesienia komunii i bierzmowań na późniejszy termin, kiedy minie zagrożenie związane z epidemią koronawirsa. "Wcześniej możliwe jest organizowanie Pierwszej Komunii Świętej dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny (przy przestrzeganiu limitu pięciu uczestników liturgii). Do Księdza Proboszcza i Rodziców należy ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia" - napisał w komunikacie duchowny. W województwie łódzkim do pierwszej komunii świętej w 2020 roku miało przystąpić około 15 tysięcy dzieci.

Większość duchownych z tego województwa zaproponowała rodzicom wrześniowe terminy na przeprowadzenie komunii świętej. Uroczystości miałyby odbyć się w mniejszych grupach i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Komunie indywidualne dzieci planowane są m.in. w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Mają one odbyć się w 11 czerwca w Boże Ciało. 

Więcej o: