We Francji koronawirus pojawił się już w grudniu. WHO apeluje, aby inne kraje sprawdziły dane

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że COVID-19 pojawił się we Francji już w grudniu, czyli znacznie wcześniej niż sądzono. Wezwała wszystkie kraje do sprawdzenia, czy nie było u nich przypadków zakażenia koronawirusem jeszcze przed początkiem bieżącego roku.

Choroba, później nazwana COVID-19, została po raz pierwszy zgłoszona przez chińskie władze do Światowej Organizacji Zdrowia 31 grudnia 2019 roku. Nie przypuszczano więc, że koronawirus mógł się rozprzestrzenić po Europie przed styczniem bieżącego roku.

We Francji koronawirus pojawił się już w grudniu

Jak podaje Reuters, podczas konferencji prasowych przedstawiciele WHO odnieśli się do raportów, które pokazują, że koronawirus we Francji pojawił się już w grudniu ubiegłego roku. Szpital, który ponownie przebadał stare próbki od pacjentów z zapaleniem płuc, odkrył, że leczył mężczyznę, który miał COVID-19 już 27 grudnia, prawie miesiąc przed potwierdzeniem przez francuski rząd pierwszych przypadków.

To daje zupełnie nowy obraz. (...) Te odkrycia pomogą nam lepiej zrozumieć potencjalny obieg COVID-19

- stwierdził rzecznik WHO Christian Lindmeier podczas konferencji ONZ w Genewie, odnosząc się do danych z raportów.

Rzecznik zachęcił inne kraje do sprawdzenia danych dotyczących przypadków zapalenia płuc o nieokreślonym pochodzeniu pod koniec 2019 roku. Dodał, że bardzo ważne jest zbadanie skąd w Chinach wziął się ten wirus.

Pompeo: Są dowody, że pandemia zaczęła się w laboratorium w Wuhan

Przypomnijmy, że amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo twierdzi, że jego kraj ma "dowody" na to, że nowy koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan w Chinach.

Istnieją poważne dowody na to, że pandemia SARS-CoV-2 miała swój początek w laboratorium w Wuhan

- powiedział polityk na antenie telewizji ABC.

Czytaj więcej: Sekretarz stanu USA: Są poważne dowody, że pandemia zaczęła się w chińskim laboratorium

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów
Więcej o: