Sondaż. Kto byłby najlepszym premierem na czas epidemii? Wygrała odpowiedź "żaden z nich"

Najnowszy sondaż Ipsos dla OKO.press pokazuje kryzys zaufania do klasy politycznej w Polsce. Na pytanie o to, kto sprawdziłby się najlepiej w roli premiera w czasie epidemii, połowa respondentów nie wskazała żadnego politycznego lidera.

Ankietowani w sondażu Ipsos zrealizowanym dla OKO.press mieli odpowiedzieć na pytanie: "Który z liderów polskiej polityki najlepiej sprostałby roli premiera w czasach epidemii?". Mogli wybrać Jarosława Kaczyńskiego (PiS), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), Szymona Hołownię (bezpartyjny), Borysa Budkę (Koalicja Obywatelska), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Roberta Biedronia (Lewica) lub wybrać odpowiedź "żaden z nich" albo "trudno powiedzieć".

Kryzys przywództwa w Polsce? 49 proc. badanych nie potrafi wskazać lidera na czas epidemii

Z sondażu wynika, że prawie połowa badanych nie była w stanie wskazać lidera na czas epidemii - 37. proc. uznało, że w roli premiera nie sprawdziłby się żaden z wymienionych polityków, a 12 proc. z nich stwierdziło, że "trudno powiedzieć". Największym poparciem cieszy się Jarosław Kaczyński - 18 proc. respondentów uważa, że to on byłby najlepszym premierem na czas epidemii. Kolejne miejsca w rankingu zajęli Władysław Kosiniak-Kamysz (9 proc.), Szymon Hołownia (8 proc.), Borys Budka (6 proc.) oraz Krzysztof Bosak i Robert Biedroń (ex aequo 5 proc.). "Nie daje to najlepszego świadectwa polskiej klasie politycznej, jest przejawem kryzysu przywództwa i zaufania do liderów" - komentuje wyniki sondażu Piotr Pacewicz z OKO.press.

Zobacz wideo Biedroń komentuje apel byłych prezydentów i premierów o bojkot „pseudowyborów”

Jarosław Kaczyński najlepszym premierem na czas epidemii? Poza swoim elektoratem nie cieszy się popularnością

Portal zwraca uwagę na "sensacyjne" odpowiedzi wyborców PiS. Elektorat obozu rządzącego podzielił się na dwie grupy. 44 proc. wyborców PiS uważa, że najlepszym premierem na czas epidemii byłby Jarosław Kaczyński, ale aż 40 proc. wybrało odpowiedź "żaden z nich" i dodatkowe 10 proc. - "trudno powiedzieć". "44 proc. wskazań na Jarosława Kaczyńskiego w naszym sondażu oznacza, że wyborcy PiS w minimalnej większości uważają, że prezes nie nadaje się na premiera w czasie epidemii" - pisze Piotr Pacewicz. Jarosława Kaczyńskiego wskazał także 1 proc. wyborców KO, 2 proc. wyborców Lewicy, 2 proc. wyborców Konfederacji i żaden z wyborców PSL/Kukiz'15. 

Sondaż telefoniczny Ipsos dla OKO.press został przeprowadzony metodą CATI w dniach 27-29 kwietnia 2020 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych Polaków

Więcej o: