Jak głosować w wyborach? Ustawy jeszcze nie ma, ale TVP już nagrała spot. "Na życzenie naszych widzów"

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym nie została przegłosowana przez Sejm, a w PiS wciąż pojawiają się nowe scenariusze w kwestii przeprowadzenia wyborów. Telewizja Polska przygotowała już jednak spot z udziałem aktorów, w którym krok po kroku informuje, jak wyglądałoby oddawanie głosów - wciąż niewiele jest pewne, więc parokrotnie pada w nim słowo "jeśli".

Choć 10 maja to wciąż oficjalna data wyborów prezydenckich, z sygnałów płynących z PiS wynika, że ich przeprowadzenie w tym terminie jest coraz mniej realne. Bardziej brane są pod uwagę daty 17 i 23 maja. O wszystkim zadecyduje sejmowe głosowanie, które odbędzie się 6 lub najpóźniej 7 maja. W grze wciąż jest wiele scenariuszy - jeśli PiS przegra, rząd rozważa wprowadzenie stanu nadzwyczajnego i przesunięcie wyborów na sierpień.

Zobacz wideo Dlaczego PiS dąży do wyborów w maju? „Kaczyński uczynił z wyborów swój totem”

Wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej? Ustawy nie ma, ale TVP już przygotowała spot

Mimo wielu niewiadomych Telewizja Polska przygotowała spot informacyjny z udziałem aktorów, w którym krok po kroku wytłumaczono, jak mogłyby wyglądać wybory korespondencyjne, gdyby Sejm przyjął ustawę w sprawie wyborów korespondencyjnych. Jest emitowany na antenach TVP Info, TVP 1 i TVP 2. W spocie nie podano daty planowanych wyborów prezydenckich - kilkukrotnie pada też słowo "jeśli". 

Jak może wyglądać głosowanie w wyborach prezydenckich? W trosce o zdrowie Polaków w obliczu epidemii koronawirusa w polskim parlamencie trwają prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Jeśli ustawa wejdzie w życie, Poczta Polska wykorzystując swoje ogromne doświadczenie oraz możliwości logistyczne odpowiednio przygotowane pakiety wyborcze dostarczy na adresy obywateli wskazanych w spisie wyborców. Trafią one do skrzynek pocztowych najpóźniej na dzień przed glosowaniem

- słyszymy w spocie TVP. Lektor informuje też, że pakiety wyborcze będą dostarczane przez dwuosobowe zespoły - listonosza i osobę asystującą, która "będzie kontrolowała proces doręczania".

W spocie pokazano zawartość pakietu do głosowania (dwie koperty, karta do głosowania, oświadczenie osobistym oddaniu głosu). W filmie widać także aktorów, którzy odgrywają m.in. sceny glosowania czy wrzucania pakietów wyborczych do skrzynki. Wśród nich są także pracownicy Poczty Polskiej oraz policja, która pilnuje skrzynek nadawczych. 

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zakłada, że po zapoznaniu się z instrukcją oddamy swój głos na karcie do głosowania, a następnie umieścimy ją w specjalnej kopercie. Następnie wypełnimy i podpiszemy oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.
Jeśli ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wejdzie w życie, w dniu wyborów w całym kraju będzie można znaleźć specjalne skrzynki nadawcze. Te staną przed lokalami, w których zwykle głosujemy w wyborach, a także przed placówkami pocztowymi oraz w specjalnych punktach mobilnych. Każde z tych miejsc będzie odpowiednio chronione

- słyszymy w nagraniu. Jak podsumowano, przesyłkę z zaklejoną kopertą będzie można wrzucać do skrzynek nadawczych między godziną 6 a 20. Następnie jej zawartość ma zostać odpowiednio zabezpieczona i przewieziona "przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa" do komisji wyborczej. - Nadal zaklejona koperta z kartą do glosowania trafi do urny. To gwarancja tajności głosowania - zapewnia lektor.

Wyprodukowanie spotu skomentował szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. - Spot został przygotowany na życzenie naszych widzów, którzy w ostatnim czasie kierowali do naszych redakcji bardzo dużo pytań dotyczących tego jak będzie wyglądała procedura głosowania. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny materiał informacyjny żeby odpowiedzieć na te pytania - powiedział w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Więcej o: