Uchwała senatorów dotycząca wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Komisja ustawodawcza "za"

Senacka Komisja Ustawodawcza opowiedziała się za uchwałą, która wzywa rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. 11 senatorów zagłosowało "za", przeciwko było dziewięciu członków komisji.

Senat zajmie się uchwałą prawdopodobnie na wtorkowym posiedzeniu. Senator PiS Marek Pęk przed głosowaniem w komisji złożył wniosek o odrzucenie projektu uchwały w całości. Przekonywał, że "w Polsce nie mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej".

Senacka komisja za uchwałą dotyczącą stanu klęski żywiołowej

Stwierdził ponadto, że rząd dobrze radzi sobie z epidemią koronawirusa. - Jedyny stan klęski, jaki w Polsce mamy, to jest stan klęski opozycji, ale takiego stanu konstytucja nie przewiduje - powiedział.

Z kolei senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski podkreślał, że stan klęski wprowadziły inne kraje europejskie, m.in. Włochy, Węgry czy Czechy. 

Zobacz wideo Wspólny kandydat opozycji? Komentuje Jacek Jaśkowiak

Wniosek Pęka o odrzucenie projektu przepadł (9 głosów "za", 11 przeciw). "Za" rekomendacją, by Senat przyjął uchwałę było 11 głosów, przeciwko głosowało 9 senatorów. W projekcie uchwały czytamy, że "unikanie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego może mieć także bardzo niekorzystny wpływ na finanse państwa".

Projekt uchwały

"W związku z tym, że zastosowane przez rząd zakazy prowadzenia działalności gospodarczej w wielu sektorach gospodarki nie mają prawidłowej podstawy ustawowej, grozi nam to, że po zakończeniu stanu epidemii mogą pojawić się ogromne roszczenia pod adresem Skarbu Państwa" - piszą senatorowie. W projekcie podkreślono także, że "wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów".

Więcej o: