Dekomunizacja w Sądzie Najwyższym. Kamil Zaradkiewicz usuwa portrety pierwszych prezesów

Kamil Zaradkiewicz wydał zarządzenie, zgodnie z którym ze ścian holu głównego mają zniknąć portrety Pierwszych Prezesów Sądu Najwyższego. "Etycznie i moralnie niedopuszczalne jest wyróżnienie współodpowiedzialnych za brak niezależnego sądownictwa osób (...)" - stwierdza Zaradkiewicz.

Zarządzenie p.o. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego trafiło w poniedziałek na stronę internetową SN. W dokumencie podpisanym przez Kamila Zaradkiewicza czytamy między innymi, że "w ramach funkcjonowania Sądu Najwyższego kluczowe znaczenie ma dbałość o wizerunek oraz kształtowanie zaufania obywateli do niezależnego wymiaru sprawiedliwości". 

Kamil Zaradkiewicz usuwa portrety pierwszych prezesów Sądu Najwyższego

Zaradkiewicz podkreślił w zarządzeniu, że "w okresie władzy komunistycznej do 1990 roku nie funkcjonowało niezależne sądownictwo wolnego Państwa Polskiego, zaś osoby pełniące urząd sędziego były pozbawione podstawowych gwarancji niezawisłości, których w szczególności nie zapewnili im najwyżsi przedstawiciele ówczesnej władzy sądowniczej". Dalej czytamy: "Etycznie i moralnie niedopuszczalne jest wyróżnienie współodpowiedzialnych za brak niezależnego sądownictwa osób poprzez ich upamiętnienie wraz z Pierwszymi Prezesami Sądu Najwyższego niepodległej Rzeczypospolitej (1918 - 1945 oraz od 1990 r.)".

Zobacz wideo Po co PiS-owi wojna o sądy? Gdula: chcieliby już nie mówić o sądach, ale muszą

Jak wynika z zarządzenia, ze ścian holu głównego SN znikną portrety sześciu pierwszych prezesów: Wacława Barcikowskiego, Jana Wasilkowskiego, Zbigniewa Resicha, Jerzego Bafii, Włodzimierza Berutowicza, Adama Łopatki.

Więcej o:
Komentarze (1063)
Dekomunizacja w Sądzie Najwyższym. Kamil Zaradkiewicz usuwa portrety pierwszych prezesów
Zaloguj się
 • jeziorak.pl

  Oceniono 289 razy 257

  No tak, ale w takim razie należałoby unieważnić tę część wykształcenia które niejaki zaradkiewicz zdobył przed 1990 rokiem.

 • trzezwy_dzisiaj

  Oceniono 238 razy 212

  Portret Kamila Zaradkiewicza zostanie również zdjęty za kilka miesięcy. Z tego samego powodu.

 • matnet77

  Oceniono 160 razy 138

  wojak wyklęty o pokój i sprawiedliwość się znalazł. Do prawdziwych sędziów nie dorasta, więc zaczął walczyć z portretami. Śmieszny jest, za chwilę będzie jednak straszny

 • 2stan13

  Oceniono 121 razy 107

  Pewnie działał znowu po spożyciu grzybków halucynogennych, jak wtedy gdy przyszedł do TK w piżamie! Brawo On!

 • misiamama

  Oceniono 116 razy 104

  Wstyd, Kamilu. Uczyłeś się na studiach z podręczników Resicha i Berutowicza. Linie orzecznicze ukształtowane w czasie prezesury ludzi, których portrety zdejmujesz, uczyły Ciebie myślenia i argumentacji prawniczej. Wychowałeś się na cywilistyce Polskiej. I co, zadowolony? śpisz dobrze? Wstyd i hańba.

 • maciek7783

  Oceniono 117 razy 103

  Okazuje się, że czasem można być SZUBRAWCEM I KRETYNEM jednocześnie !!!!!!!

 • edekedek73

  Oceniono 103 razy 87

  Zasługi p. Kamila "Pidżamy" Zaradkiewicza: 1) pidżamowy rajd po grzybkach, 2) pomiatanie podwładnymi w TK (łał, jakie to mężne), 3) godne zniesienie przeczołgania przez Krychę przed KRS, 4) Bohaterska dekomunizacja obrazów w SN.

  Jednym słowem: Bohater !!!

  Aż nie mogę się doczekać, co dalej...

 • rasta-mw

  Oceniono 87 razy 73

  Pisowskie komuchy jednak mają totalnie coś z głową. Jak nie mają pomysłu jak dobrze pracować, to zajmują się ideologią.

 • polakadam

  Oceniono 84 razy 72

  "Incydent piżamowy" Zaradkiewicza.
  Z relacji podanej przez świadków wynika, że Zaradkiewicz stawił się pod bramą Trybunału Konstytucyjnego o godz. 4:30, był ubrany w piżamę, a kontakt z nim był utrudniony. Było to w 2013. Wezwane pogotowie zabrało Zaradkiewicza do Szpitala. Znajomy twierdził że Zaradkiewicz naćpał się grzybami halucynogennymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX