Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy będą dziś czynne? [10 maja]

Czy 3 maja to niedziela handlowa? Gdzie można zrobić dziś zakupy i jakie zasady obowiązują w sklepach w czasie epidemii? Podpowiadamy.

10 maja nie jest niedzielą handlową. Oznacza to, że duże sklepy, takie jak Lidl, Biedronka, Auchan czy Tesco będą dziś zamknięte. Nieczynne będą także galerie handlowe i sklepy budowlane. Zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w nielicznych placówkach, takich jak stacje benzynowe, placówki pocztowe czy osiedlowe sklepiki, w których w niedziele klientów obsługują właściciele.

Przypomnijmy, że w 2020 roku będzie łącznie siedem niedziel handlowych. Trzy z nich już za nami, a cztery - przed nami. Kolejne niedziele handlowe wypadną 28 czerwca, 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia.

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Zakupy w czasie epidemii. O jakich środkach ostrożności należy pamiętać?

Ze względu na epidemię koronawirusa polski rząd wprowadził szereg obostrzeń, w tym takich, które dotyczą handlu. Idąc do sklepu, należy pamiętać o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz używaniu jednorazowych rękawiczek. Te ostatnie może zastąpić dezynfekcja rąk tuż przed wejściem do sklepu. Władze wprowadziły także limity dotyczące liczby klientów mogących przebywać w sklepie w tym samym czasie. Jeżeli powierzchnia sklepu jest mniejsza niż 100 m2, to na jego terenie mogą przebywać cztery osoby na jedno stanowisko kasowe, natomiast w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na każdą osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: