W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska wchodzi w drugi etap odmrażania gospodarki. Rząd zadecydował, że od 4 maja otwarte będą: centra handlowe, hotele, biblioteki, muzea i centra rehabilitacji. Na stronie Ministerstwa Rozwoju pojawiły się wytyczne dla poszczególnych branż.
W czasie epidemii przed wejściem do hotelu i w jego recepcji musi być umieszczona informacja o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą w nim przebywać w tym samym czasie. Hotele muszą także zapewnić gościom dostęp do płynów dezynfekcyjnych. Dozowniki powinny znajdować się przy recepcji, a także przy windach, punktach gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet. Toalety, windy, blaty recepcyjne, klamki czy barierki powinny być dezynfekowane nie rzadziej niż co godzinę, a pokoje wynajmowane ponownie dopiero po zakończonej dezynfekcji pomieszczenia. W hotelach i innych obiektach oferujących noclegi obowiązuje także bezwzględny zakaz przebywania osób, które nie są tam zakwaterowane. Zamknięte muszą być hotelowe siłownie i baseny. Ograniczona zostaje także działalność restauracji i przestrzeni rekreacyjnych.
Środki bezpieczeństwa będą obowiązywać także w centach handlowych. Osoby przebywające na terenie takiego obiektu muszą zachować dwumetrowy dystans od innych ludzi (wyjątkiem są osoby, które mieszkają razem), zasłaniać usta i nos oraz nosić jednorazowe rękawiczki ochronne. W galeriach handlowych otwartych w czasie epidemii musi być co najmniej jeden punkt, w którym można kupić maseczki ochronne, a na każdą osobę znajdującą się w budynku musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Choć galerie handlowe mogą być otwarte, zamknięte muszą być znajdujące się w nich siłownie, place zabaw i kina. Rząd zmienił jednak zdanie na temat otwarcia wysp handlowych. Choć początkowo zapowiadano, że będą one zamknięte, zezwolono na ich funkcjonowanie.
Biblioteki, podobnie jak hotele, muszą wywiesić informacje o maksymalnej liczbie osób mogących jednocześnie przebywać w budynku. Muszą także zapewnić użytkownikom płyn do dezynfekcji, ograniczyć użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie, katalogów kartkowych i urządzeń aktywowanych dotykiem. Mogą także wprowadzać ograniczenia w godzinach otwarcia.
Ministerstwo Rozwoju wydało wytyczne dla placówek, w których oferowana jest rehabilitacja lecznicza. "Przed wykonaniem usługi rekomendujemy wywiad telefoniczny, którego celem jest ustalenie występowania u danej osoby objawów choroby lub ryzyka narażenia na chorobę" - czytamy na stronie resortu. Co więcej, pacjenci mają obowiązek noszenia maseczki i zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy w czasie zabiegu, a fizjoterapeuci muszą nosić maseczkę lub przyłbicę. Rekomenduje się także, aby nosili rękawiczki jednorazowe. W centrach oferujących rehabilitacje na każdą osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni, z kolei po wizycie klienta konieczna jest dezynfekcja stanowiska, na którym odbywała się rehabilitacja.
Od 4 maja w weekendy otwarte mogą być także sklepy meblowe i budowlane. W takich sklepach musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych na jedną osobę, PIN-pady mają być dezynfekowane po każdym kliencie, a przy wejściach, w toaletach i kasach sklepowych mają znajdować się dozowniki z płynem do dezynfekcji