Wywiad USA: Chiny kryły prawdę o koronawirusie, żeby zrobić zapasy

Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych stworzył raport, z którego wynika, że Chiny ukrywały informacje o koronawirusie, aby móc zrobić zapasy środków medycznych niezbędnych do opanowania epidemii.

Treść czterostronicowego raportu Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych omawia agencja informacyjna Associated Press. Z dokumentu wynika, że Chiny tuszowały informacje o zasięgu epidemii koronawirusa, aby zaopatrzyć się w niezbędne środki medyczne. Państwo Środka miało także zwiększyć import i zmniejszyć eksport takich produktów jak rękawiczki i maseczki. Próbowano to ukryć, "zaprzeczając istnieniu ograniczeń w eksporcie oraz zatajając i opóźniając dostarczanie danych handlowych".

W raporcie stwierdzono również, że Chiny wstrzymały się z informowaniem Światowej Organizacji Zdrowia o tym, jak zakaźny jest koronawirus. Dzięki zatajeniu tej informacji chińskie władze mogły zamawiać sprzęt medyczny z zagranicy - uważają autorzy raportu. Z ich analizy wynika, że istnieje 95-procentowa szansa na to, że zmiany w imporcie i eksporcie środków medycznych do Chin nie mieściły się w normie.

Zobacz wideo

Mike Pompeo: Są dowody na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan

Raport Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA został opublikowana w czasie, gdy administracja Donalda Trumpa nasiliła krytykę wobec Chin. W niedzielę 3 maja sekretarz stanu Mike Pompeo stwierdził, że Państwo Środka jest odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się chorób i musi zostać pociągnięte do odpowiedzialności. W wywiadzie dla telewizji ABC powiedział, że zgadza się z oceną amerykańskiego wywiadu, który uważa, że wirus nie został stworzony przez człowieka i nie był modyfikowany genetycznie. Wyraził jednak przekonanie, że patogen pochodzi z laboratorium w Wuhan, które zajmowało się badaniami odzwierzęcych wirusów.

- Nasz wywiad będzie kontynuował weryfikowanie tych informacji, byśmy mieli pewność. Mogę jednak powiedzieć, że wiele dowodów wskazuje na to, że wirus pochodzi z laboratorium w Wuhan - opowiedział Mike Pompeo.

Więcej o: