Na ostatniej prostej rozszerzono luzowanie. Zmiany objęły m.in. dwumetrowy odstęp i wyspy handlowe

Otwarte stadniny i wyspy handlowe, a także zniesienie zasady dwumetrowego odstępu w przestrzeni publicznej dla osób, które mieszkają razem. To zmiany dodane tuż przed ogłoszeniem rozporządzenia, które znosi od 4 maja część obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

4 maja to pierwszy dzień obowiązywania mniejszych restrykcji na terenie kraju w trakcie epidemii koronawirusa. W ramach rządowego II etapu znoszenia obostrzeń otwierane mają być hotele i inne miejsca noclegowe (oczywiście pod pewnymi warunkami), instytucje kultury, a także galerie handlowe. Od 6 maja natomiast otwierane mogą być żłobki oraz przedszkola (decyzja co do ich otwarcia została scedowana na samorządy).

4 maja - kolejne zmiany w luzowaniu. Co się zmieni?

Na ostatniej prostej, gdy stosowne rozporządzenie było projektem, dodano jednak kilka zmian, o czym poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Modyfikacje znalazły się w ostatecznej wersji rozporządzenie rządu z 2 maja i obowiązują od poniedziałku 4 maja.

Zdecydowano, by dodać zapisy o otwarciu wysp handlowych w galeriach (zastrzeżono, że obsługa ma spełniać konkretne wymogi bezpieczeństwa). Zezwolono również na otwarcie stadnin koni (z ograniczoną liczbą osób, ale bez wymogu posiadania maseczki).

Sporą zmianą jest natomiast zniesienie obowiązku zachowania dwumetrowego odstępu między osobami, jeżeli te "wspólnie zamieszkują lub gospodarują". W rozporządzeniu nie padły jednak wyjaśnienia, jak miałoby być to egzekwowane i sprawdzane.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Kiedy III etap znoszenia ograniczeń?

4 maja zaczyna obowiązywać II etap znoszenia obostrzeń, nie wiadomo, jednak kiedy wprowadzony zostanie III etap. Kolejne luzowanie restrykcji w związku z epidemią koronawirusa obejmie (to zapowiedzi rządu): otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek czy też pozwoli na organizowanie wydarzeń sportowych do 50 osób (bez udziału publiczności).

Zaplanowane luzowanie może się zmieniać - już w II etapie znoszenia ograniczeń znalazły się zapisy z III etapu (rząd prezentował swoje plany 16 kwietnia tego roku).

Więcej o: