"Covidowe palce". Lekarze opisują nowy objaw, który może być związany z koronawirusem

Dermatolodzy m.in. w Stanach Zjednoczonych przyjmują znacznie więcej pacjentów z objawami zaczerwienienia i opuchlizny palców u stóp. Ich zdaniem może to być nieznany dotąd objaw zakażenia koronawirusem. Takie przypadki udokumentowano także w Hiszpanii.

Koronawirus atakuje drogi oddechowe i jego główne objawy są podobne do grypy. Najczęstszymi objawami u osób zakażonych koronawirusem są gorączka, suchy kaszel i duszność. Symptomami mogą być też bóle mięśni i ogólne zmęczenie, rzadziej katar czy biegunka. 

Pojawiają się też bardziej nietypowe objawy. Już od pewnego czasu wiadomo, że jednym z nich jest utrata węchu lub smaku. Teraz "New York Times" opisuje nowy potencjalny symptom COVID-19.  Cytowani przez dziennik lekarze mówią o gwałtownym wzroście liczby pacjentów z objawami odmrozin palców u stóp (to nie to samo, co odmrożenia - to zapalenie wywołane niską temperaturą i wilgotnością, ale niekoniecznie mrozem). Osoby z odmrozinami mają zaczerwienienia i opuchlizny palców, które mogą powodować swędzenie oraz ból.

Według amerykańskie dziennika może to być kolejny nietypowy symptom wskazujący na zakażenie koronawirusem. Niektórzy dermatolodzy mówią o "covidowych palcach" i chcą, by osoby z takim objawem były kwalifikowane do testu na obecność koronawirusa. 

Opublikowane pod koniec kwietnia badanie opisuje (i ilustruje zdjęciami od pacjentów) sześć przypadków takich objawów w Hiszpanii. Wszyscy pacjenci mieli zaczerwienienia i opuchlizny na stopach. U dwóch potwierdzono zakażenie koronawirusem, w przypadku trzech nie wykonano testu. Szósty z nich - 15-latek - poszedł do lekarza właśnie z powodu opuchlizny. Test nie potwierdził u niego co prawda obecności koronawirusa, ale na prześwietleniu wykryto zapalenie płuc.

Objawy mogą świadczyć o "prawidłowej reakcji organizmu na zakażenie" 

Wzrost liczby takich objawów zauważono także w Hiszpanii czy Belgii, jednak miały je często osoby bez innych wyraźnych symptomów zakażenia koronawirusem i nie testowano ich na jego obecność.  Były to w dużej mierze osoby młodsze oraz dzieci, ale nie tylko. 

Lekarze uspokajają i podkreślają, że nie ma powodu do paniki. Pacjenci z objawami odmrozin w większości mają się "bardzo dobrze", a objawy stopniowo ustępują. W przypadku zaobserwowania takich objawów należy w zwyczajnym trybie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem (w obecnej sytuacji można robić to w formie teleporady lekarskiej,na którą umawiamy się poprzez stronę lub telefon do przychodni). Jeden z cytowanych lekarzy ocenił, że takie objawy mogą świadczyć o "prawidłowej reakcji organizmu na zakażenie wirusem".

Nie wiadomo, jak i dlaczego koronawirus może wywoływać objawy odmrozin palców. Może to być związane ze stanem zapalnym lub z zakrzepami w naczyniach krwionośnych. 

Związek tego objawu z zachorowaniem na COVID nie jest potwierdzony. Wg jednej z hipotez takie powiązanie może być pośrednie - np. związane z tym, że ludzie spędzają więcej czasu w domach i chodzą boso po zimnej podłodze. Jednak ta hipoteza ma być mało prawdopodobna. 

Na rządowej stronie pacjent.gov.pl możesz wypełnić ankietę i sprawdzić, czy masz objawy koronawirusa. 

Więcej o: