Koronawirus we Francji. Władze przedłużają okres trwania sanitarnego stanu wyjątkowego do 24 lipca

Władze francuskie postanowiły przedłużyć sanitarny stan wyjątkowy o kolejne tygodnie. Ma on trwać do 24 lipca. Od 11 maja, o ile na to pozwolą warunki epidemiologiczne, trwająca od dwóch miesięcy, kwarantanna wprowadzająca rygorystyczne ograniczenia w życiu społecznym będzie powoli i stopniowo znoszona.

Główne punkty decyzji podjętych w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Ministrów w Pałacu Elizejskim dotyczą ograniczenia swobodnego poruszania się w promieniu większym niż sto kilometrów od miejsca zamieszkania, stopniowego wychodzenia z kwarantanny oraz powołania specjalnych jednostek, mających kontrolować przestrzeganie przepisów sanitarnych.

Minister zdrowia Olivier Veran stwierdził, że przepisy muszą być skrupulatnie przestrzegane żeby można było pokonać wirusa. Osoby przekraczające granicę Francji będą objęte kwarantanną i umieszczane w miejscu odosobnienia.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

Minister spraw wewnętrznych Christoph Castaner ze swej strony wyjaśniał motywy, jakimi kierowały się władze. Jego zdaniem te decyzje gwarantują kontrolę stanu sanitarnego. Dodał, że społeczeństwo musi się nauczyć żyć z wirusem. Początkowo sanitarny stan wyjątkowy miał być zniesiony 23 maja. Rząd zdecydował się na przedłużenie go do 24 lipca, aby uniknąć możliwości ewentualnego nawrotu epidemii.

Tymczasem w Hiszpanii zniesiono dziś część ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią - dom można opuścić w celu uprawiania sportu. Wielu Hiszpanów skwapliwie skorzystało z możliwości wyjścia na zewnątrz (więcej na ten temat).

Koronawirus we Francji. Ponad 167 tys. przypadków zakażeń

Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów na świecie. Jak podaje John Hopkins University, zajmujący się monitorowaniem rozwoju pandemii, dotychczas potwierdzono tam zakażenie u 167 305  osób. Zmarło łącznie 24 597 osób, u których stwierdzono wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2 chorobę COVID-19.

Więcej o: