USA. Jest awaryjny lek na koronawirusa. Wojsko opracowało test, który może być "absolutnym przełomem"

Amerykańskie władze wydały zgodę na stosowanie eksperymentalnego leku w terapii u pacjentów chorych na COVID-19. Wprowadzenie leku o nazwie Remdesivir jest ściśle powiązane z łagodzeniem obostrzeń w poszczególnych stanach. Tymczasem amerykańskie wojsko opracowało test, który jest w stanie wykryć zakażenie koronawirusem, zanim pojawią się objawy i chory zacznie zakażać innych.

Remdesivir, początkowo opracowany w celu leczenia wirusa Eboli, został zaaprobowany jako środek leczenia chorych zakażonych koronawirusem. Badania kliniczne wykazały, że przyśpiesza on powrót do zdrowia u osób chorych na COVID-19. Zaaprobowała go amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków.

Prezydent USA Donald Trump, potwierdzając możliwość stosowania Remdesiviru w leczeniu COVID-19, określił ten lek, jako "obiecujący". Lek opracował koncert farmaceutyczny Gilead.

Koronawirus. Media: Rewolucyjne testy amerykańskiego wojska

Z kolei jak podaje "The Guardian", naukowcy pracujący dla amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) zaprojektowali nowy test wykrywający koronawirusa. Jego innowacyjność polega na tym, że pozwala zidentyfikować potencjalnego nosiciela SARS-CoV-2, praktycznie zanim zacznie on zakażać innych.

Koordynatorzy projektu mają nadzieję, że w czasie badania krwi nowy test będzie w stanie wykryć obecność koronawirusa już 24 godziny po zakażeniu - zanim chory wykaże objawy i kilka dni przed uznaniem takiej osoby za zdolną do roznoszenia COVID-19. To także około czterech dni szybciej niż obecne testy.

Dzięki temu będziemy mogli wypełnić lukę diagnostyczną na całym świecie

- powiedział w rozmowie z "The Guardian" dr Brad Ringeisen, szef biura technologii biologicznych w DARPA. Podkreślił, że jeśli testy otrzymają zgodę Agencji do spraw Żywności i Leków, to mają potencjał, aby stać się "absolutnym przełomem".

Z powodu choroby COVID-19 w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 65 tysięcy osób. Ostatniej doby zmarły 1883 osoby. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u ponad miliona stu tysięcy ludzi.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów
Więcej o: