Grafika pokazuje, jak pracownicy biurowca w Seulu zakażali się koronawirusem. Kluczowe wspólne piętro

Badacze prześledzili, jak rozprzestrzeniał się koronawirus w jednym z call center w Seulu. W biurowcu zakaziła się blisko połowa pracowników z jednego piętra. Wnioski z badania jednoznacznie wskazują, że ciasne przestrzenie biurowe znacznie ulatwiaja transmisję koronawirusa.

Badanie, którego wyniki opisuje Business Insider, przeprowadziły Koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. Badacze pod lupę wzięli ognisko koronawirusa, które w marcu rozwinęło się w call center w Seulu. Łącznie na COVID-19 zachorowało tam 97 osób spośród 811 pracowników firmy (w naukowej publikacji nie pada jej nazwa). Jak ustalili eksperci, 94 zakażeni pracownicy siedzieli na tym samym - 11. - piętrze, a 79 w tym samym dziale. 

Korea Południowa. Koronawirusem zakaziła się połowa piętra call center

8 marca u pracownika wykryto koronawirusa. Mężczyzna jednak pracował na 10. piętrze i nie wchodził, jak czytamy w badaniu, piętro wyżej. Z badania wynika, że pracownicy najczęściej widywali mieli ze sobą styczność w ogólnodostępnych miejscach, jak windy. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku u pracownika, zgodnie ze standardową procedurą budynek został zamknięty, a mieszkańcy i pracownicy zostali objęci kwarantanną. Łącznie przebadano 1143 osoby, 97 dało pozytywny wynik.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Jak podkreślają badacze, "pomimo częstych interakcji między pracownikami z poszczególnych pięter budynku w windach i lobby, rozprzestrzenianie się COVID-19 ograniczało się prawie wyłącznie do 11. piętra, co oznacza, że czas trwania interakcji był prawdopodobnie głównym czynnikiem ułatwiającym dalsze rozprzestrzenianie się". Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano wśród pracowników z 11. piętra, zachorowały tam 94 osoby z 216 (43,5 proc.)

Naukowcy opublikowali plan 11. piętra opisywanego budynku, który uzmysławia, jak ciasne pomieszczenia sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa (na grafice niebieskie pola to miejsca pracy zakażonych):

Plan piętra koreańskiego call center z badania 'Coronavirus Disease Outbreak in Call Center, South Korea'Plan piętra koreańskiego call center z badania 'Coronavirus Disease Outbreak in Call Center, South Korea' Korea Centers for Disease Control and Prevention

Jak czytamy w artykule, według naukowców rozwój ogniska w seulskim call center pokazuje, jak miejsca pracy o dużym zagęszczeniu zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa 

Więcej o: