Unijne instytucje zajmą się sprawą przekazania danych Poczcie Polskiej. Reakcje w przyszłym tygodniu

Przekazaniem danych Poczcie Polskiej zajmą się Europejska Rada Ochrony Danych oraz Parlament Europejski - ustaliła korespondentka RMF FM. Następstwem może być wydanie przez EROD wytycznych w tej sprawie lub powołanie grupy do zbadania ewentualnego złamania prawa.

Jak podaje RMF FM, interwencja w tej sprawie ma zostać podjęta na wniosek europosła Andrzeja Halickiego. Powodem jest wydanie przez Ministerstwo Cyfryzacji danych z bazy PESEL Poczcie Polskiej. Spółka potrzebuje tych informacji, by przeprowadzić wybory korespondencyjne. Poczta jednocześnie usiłuje uzyskać dane ze spisów wyborców od samorządów, wiele gmin jednak odmawia, uzasadniając, że nie ma podstaw prawnych. 

Wybory prezydenckie. Unia zajmie się przekazaniem poczcie danych

Według ustaleń korespondentki RMF FM, we wtorek sprawą zajmie się Europejska Rada Ochrony Danych, natomiast w czwartek zostanie ona omówiona na nadzwyczajnym posiedzeniu komisji ds. wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego. EROD, który zrzesza inspektorów danych osobowych krajów członkowskich, przyjrzy się sprawie na wniosek Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Wojciecha Wiewiórowskiego, który zwrócił się do Rady po skardze polskich eurodeputowanych. 

Zobacz wideo Pracownicy Poczty Polskiej wciąż nie wiedzą, w jaki sposób dostarczą pakiety wyborcze. „Niezakończony proces legislacyjny nie ułatwia sprawy”

Jak podkreśla stacja, EROD pochyli się nad problemem, ponieważ rejestr PESEL obejmuje też obywateli innych państw, choćby Polaków z podwójnym obywatelstwem. Następnie Rada może wydać oświadczenie, powołać grupę, która zbada ewentualne złamanie prawa do ochrony danych lub przedstawić wytyczne. Wojciech Wiewiórowski mówi w RMF FM, że w przeszłości kraje, wobec których były wątpliwości dot. ochrony danych osobowych, otrzymały od EROD sugestie, jakie powinny podjąć działania. - Kraje te musiały ponadto składać dokładne wyjaśnienia - mówi.

Więcej o:
Komentarze (336)
Wybory prezydenckie. Unijne instytucje zajmą się sprawą przekazania danych Poczcie Polskiej
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 70 razy 64

  Zaraz siwy pisowski dziad Trelelecki lub inny załupieżony karzeł napluje na UE.
  Codziennie krok po kroku ruscy agenci z Nowogrodzkiej wyprowadzają Polskę z UE.

 • mederith

  Oceniono 40 razy 36

  ---ta furwysynska unia europejska, najlepiej nam bylo w Kraju Rad...
  ---tak, panie prezesie, zgadzam sie z panem...
  ---towarzyszu Blaszczak, wy nie musicie mi mowic o tak prostych sprawach...ja to wiem…i nie musicie na kolanach...co ludzie powiedza...
  ---tak...oczywiscie...przepraszam panie prezesie...czeka na audiencje u pana pan premier...co mam przekazac…?
  ---niech czeka, zdenerwowal mnie i mam znowu podwyzszone cisnienie...jak tam stoimy z pieluchami..?
  ---eee konczy nam sie zapas z Moskwy...ale mozemy zamowic z Belgii super swietne pieluchomajtki, bedzie pan prezes…
  ---zamknij morde Blaszczak...dzwon do Moskwy i niech przywioza pieluchy...ja nigdy nie bede uzywal tych z tej...eee Belbii , ja nigdy...to jest zachodnia cywilizacja smierci, jak to mowil nam wszystkim tow. Rydzyk. Pamietajcie o tym tow. Blaszczak i morda w kubel.
  ---tak jest panie prezesie, juz dzwonie do Moskwy…
  ---halo, Mateusz przy telefonie...
  ---czesc tutaj Mariusz, dzwon do Moskwy po pieluchy…
  ---co jest, znowu sie zesral...to juz trzeci raz w tym tygodniu
  ---nic nie poradze, pieluchomajtek nie chce, dzwon do Moskwy…
  ---dobra...dzwonie...to bedzie wielkie G....siema...

 • niko8472

  Oceniono 34 razy 34

  Wyjdzie z tego gest Lichockiej ale przepuścić tak sobie też nie wolno. Niech pisiory z unii występują jak im się nie podoba.

 • saviour

  Oceniono 39 razy 33

  Unia to piękny projekt. Mam nadzieję, że prędzej upadnie Rassija niż Unia, a niestety te dwa byty najwyraźniej nie mogą istnieć równocześnie, choćby oceniając po nadaktywności kacapskiego wywiadu w Polsce i na Zachodzie.

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 26

  Ostatnio na fakturze za wieniec pana Kaczyńskiego był jego pesel..Tak, że wszystko jest ok. Radny Nowak również nie widzi przeciwwskazań. Zawsze alternatywą mogło być audiotele organizowane przez Jacka Kurskiego ;-)

 • miecztemidy

  Oceniono 28 razy 22

  To co pisiarnia zrobiła Polakom będzie też skutkować zagrożeniem dla C A Ł E J UNII EUROPEJSKIEJ. W oparciu o tak niezabezpieczone dane - W Y C I E K jest na 1000%do N P E W N Y !!!!!! Służby państw obcych już zarzucają wędki - będzie ważne kto jaką przynętę założy,aby złowić tłustego przekupnego leszcza. Dysponując pełnym zestawem danych - Rusek,Ukrainiec,Szwed,Czech,Niemiec,a nawet Kim i Xi lub inny Pixi-Dixi wytworzą D U B L E T A .Oryginał trafi do piachu,a d u b l e t H U L A J po EUROPIE "brachu" !
  Skala strat jakie są do przewidzenia jest tylko w jeden sposób do określenia. To p a n d e m i a pisowskiego sku...syństwa.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 21

  mowie wam Unia europejska, Komisja europejska, Komisja wenecka, OBWE i pierdylion międzynarodowych organizacji NIE MAJA RACJI... racje ma pokryty łupieżem, bezzębny, synuś swojej mamusi... 1/3 Polaków uważa go za proroka

 • threemen

  Oceniono 19 razy 17

  Największy autorytet prawniczy w Polsce i Europie z poważną miną powie, że to są po prostu niekompetentni ludzie, a totalna opozycja znowu donosi. Bo w Unii nie mają telewizorów i nie wiedzą, co się w Polsce dzieje.

 • dj.80

  Oceniono 20 razy 16

  Jutro na bank Holecka będzie szczekać o polskich kapusiach w parlamencie europejskim. A Halicki zostanie prześwietlony na 4 pokolenia wstecz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX