Wzrost zakażeń na Śląsku. Powodem m.in. duże ogniska w kopalniach. Zakażonych ok. 160 górników

Województwo śląskie jest drugim regionem w Polsce pod względem liczby zakażeń. Do 1 maja zachorowało tam 2380 osób, gorzej jest tylko w woj. mazowieckim. Jednym z powodów tej sytuacji są zakażenia w kopalniach. Na COVID-19 zachorowało już ok. 160 pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

Najtrudniejsza sytuacja jest w kopalni Jankowice, gdzie doszło do 79 zakażeń koronawirusem. Z kolei 56 przypadków zanotowano w kopalni Murcki-Staszic. Łącznie w PGG zakażonych jest 157 pracowników, ponad tysiąc przebywa na kwarantannie. To dane na 30 kwietnia, ale jak poinformowano nas w spółce, nie ma informacji, by liczba ta uległa zmianie.

Epidemia koronawirusa. Blisko 160 zakażonych w kopalniach

Murcki-Staszic i Jankowice to dwie kopalnie, które 27 kwietnia wstrzymały wydobycie i działają w bardzo ograniczonym trybie. Jak informuje w komunikacie PGG, pierwsza funkcjonuje przy 73-procentowej absencji, a więc spośród czterech tysięcy pracowników tylko 1,2 tys. wykonuje niezbędne prace. - Normalnie pracuje jedynie dział wentylacji, zastępy ratownicze, wykonywane są pomiary i roboty konieczne ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, jak np. doszczelnianie zrobów. W dwóch wyeksploatowanych ścianach prowadzone są niezbędne prace likwidacyjne - informował w czwartkowym komunikacie Wiesław Piecha, zastępca kierownika ruchu zakładu górniczego kopalni Murcki-Staszic. - W jednej ścianie trwa proces łączenia jej dwóch części po wydłużeniu frontu ściany i połączeniu się prądów powietrza. W przyszłym tygodniu ma nastąpić jej rozruch. Kontynuujemy załadunki i sprzedaż węgla, ale tylko ze zwałów, czyli wydobytego wcześniej - podkreślał. W przypadku kopalni Jankowice absencja wynosi 60 proc. 

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

Koronawirus na Śląsku. 228 nowych przypadków

Pierwsze doniesienia o zakażeniach wśród górników pojawiły się w poniedziałek. Na początku było to jednak 70 osób, liczba więc urosła w niedługim czasie ponad dwukrotnie. 1 maja na Śląsku przybyło 228 zakażonych koronawirusem, łącznie w tym regionie jest 2380 przypadków, zmarło 120 osób. Pod względem liczby zachorowań województwo śląskie jest drugie w Polsce, wyprzedza je tylko mazowieckie.

Więcej o:
Komentarze (142)
Wzrost zakażeń na Śląsku. Powodem m.in. duże ogniska w kopalniach. Zakażonych ok. 160 górników
Zaloguj się
 • H2O H2O

  Oceniono 65 razy 51

  Kilkadziesiąt osób w windzie, zero maseczek... już 2 miesiące temu znajomy ze Śląska przewidywał taki obrót sprawy. Zaskoczenia brak.

 • tinia_56

  Oceniono 60 razy 46

  Zawsze na kopalniach panowała jedna zasada ; nieważne zdrowie , nieważne życie najważniejsze wydobycie.

 • js08836

  Oceniono 50 razy 34

  W grudniu Barbórka bo się należy. W lutym 2021 14 -ka z " zysków ". Za wszystko zapłaci naciągany przez rząd PiS podatnik. Będzie się działo, będzie.

 • ps11111ps

  Oceniono 33 razy 25

  A po kiego ...ja oni fedrują? Węgiel leży na hałdach, nikt go nie chce kupić, państwo sprowadza tańszy z Kolumbii. Siedzcie w familokach na swoich du*ach i zamiast na grubym e to fedrujcie swoim babom w du*ach. Będzie z tego więcej pozytku

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 35 razy 23

  " Normalnie pracuje jedynie dział wentylacji,"

  No i niech już tak zostanie. Każda wydobyta tona to dodatkowe straty.

 • jael53

  Oceniono 36 razy 22

  jasne. Wiadomo, jakie są warunki pracy w kopalniach. I mimo to, wywalając na postojowe ludzi, pracujących w branżach z o wiele lepszymi warunkami sanitarnymi, o górnikach "zapomniano". To jest ilustracja "troski naszej partii o zwykłego człowieka"

 • frogman

  Oceniono 37 razy 21

  ADRIAN SPIESZ SIĘ BO TRUPÓW BĘDZIE CORAZ WIĘCEJ

 • spyderman2

  Oceniono 29 razy 19

  ci którzy poprą adriana dudopisa mogą się zarazić i umrzeć a jeśli nie umrą to wybory nie będą tajne i mogą być kiedyś napiętnowani. ponadto karty drukuje niemiecka firma bez przetargu na zlecenie kolesi dudy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX