Ministerstwo Zdrowia: 228 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, siedem ofiar śmiertelnych

228 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i kolejnych siedem ofiar śmiertelnych - takie dane przekazało Ministerstwo Zdrowia w piątek o godz. 13. Najwięcej nowych przypadków wystąpienia koronawirusa stwierdzono w województwie śląskim.

W piątek 1 maja Ministerstwo Zdrowia podało, że liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce o kolejnych 228 osób. Zmarło też siedmiu chorych. W ciągu doby wykonano ponad 16,6 tys. testów.

Łącznie w Polsce koronawirusem zakażonych zostało już 13 105 osób. 651 chorych zmarło z powodu choroby COVID-19. Dotychczas wyzdrowiało 3 491 osób.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w piątek u osób z woj. śląskiego (141), łódzkiego (18), dolnośląskiego (17), małopolskiego (16), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (6), pomorskiego (6), lubelskiego (5), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4) i wielkopolskiego (2).

Zmarło siedem osób - 89-latek i 63-latek ze Zgierza, 62-latek z Łodzi, 85-letni mężczyzna z Gliwic, 55-latek z Rybnika, 86-latek z Gdańska i  76-letnia kobieta z Łomży. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podaje resort.

W dniach 1-3 maja resort zdrowia przekazuje dane o nowych zakażeniach przekazuje raz, a nie dwa razy na dobę. 

Koronawirus w Polsce. Rząd znosi część ograniczeń

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że począwszy od poniedziałku 4 maja otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Dotychczas w tych obiektach czynne były jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i pralnie. W galeriach handlowych obowiązywać będą środki bezpieczeństwa, nieczynne pozostaną punkty gastronomiczne i przestrzenie rekreacyjne. W galeriach będzie stosowany reżim sanitarny - na 15 metrów kwadratowych w jednym sklepie będzie mogła przebywać jedna osoba.

Od najbliższego poniedziałku będą otwarte także hotele i miejsca noclegowe. Premier wyjaśnił, że data jest nieprzypadkowa, ponieważ wypada tuż po weekendzie majowym. Otwarcie restauracji hotelowych i dodatkowych przestrzeni planowane jest w dalszych etapach.

4 maja otwarte zostaną niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane indywidualnie. Kina i teatry będą otwierane w kolejnych etapach.

Od poniedziałku luzowanie obostrzeń obejmie także dziedzinę rehabilitacji - otwarte zostaną salony z zabiegami. Wyjątek stanowią salony masażu, które pozostaną zamknięte. Od 4 maja otwarte będą także obiekty sportowe znajdujące się na otwartej przestrzeni. Maksymalnie będzie z nich mogło korzystać sześć osób.

Zobacz wideo Wspólny kandydat opozycji? Komentuje Jacek Jaśkowiak

6 maja mają być otwarte żłobki i przedszkola.

Więcej o:
Komentarze (80)
Ministerstwo Zdrowia: 228 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, siedem ofiar śmiertelnych
Zaloguj się
 • rggg

  Oceniono 25 razy 23

  Dwa tygodnie temu było około 5000 zakażonych, dzisiaj jest ponad 12 tysięcy. Dlaczego zatem 2 tygodnie temu nie mogłem iść do fryzjera a dzisiaj mogę? Prawdopodobieństwo że trafię na zarażonego fryzjera albo fryzjer trafi na zarażonego klienta wzrosło dwukrotnie! Rozumiem że to wybory tak drastycznie zwiększyły nasze bezpieczeństwo!

 • brutalnaprawda

  Oceniono 22 razy 18

  Poczekam na wyniki (te rzetelne) po 10-tym maja ...najbardziej zainteresuje mnie okres 14 dni po "majówce" ...wczoraj przejeżdżałem obok miejsc "atrakcyjnych wedkarsko/spacerowo" ...Wszechstwórco, co się tam wyprawiało, pośród gęsto rozstawionych przyczep kempingowych...głowa mała, by objąc/pojąć beztroskę ludzką ! Czy Wam się wydaje, że poprzez "ogłoszenie duszpasterskie nierządu i pokrewnych" COVID19 się wystraszy i odejdzie?! ...ciemnota, powszechna ciemnota i zacofanie !!! ... na sali "szpitala jednoimiennego" już tak wesoło i beztrosko nie będzie !!!

 • cxubmsqq1

  Oceniono 20 razy 18

  Brawo, Szumowski!!! Kto wierzy w twe statystyki? Ci, ktorzy wierzyli w zwyciestwo 1:27?

 • laszczyny

  Oceniono 18 razy 16

  PISoBOLSZEWICKIE zbłaszczanie trwa.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 13

  No to się nam, cholera jasna, szczęści z tym "naszym kochanym, najlepszym na świecie ministrem" i całą resztą naj...naj...cudniejszego oraz zbawiennego rządu. Gospodarkę się dorzyna, lecznictwo robi bokami, a transmisję zakażeń mamy regularnie bliżej Szwecji, niż choćby Czechom. A, wróć... Szwecja nie ma hiper-super-oberrządu i ani nie morduje swojej ekonomii, ani nawet nie zabraniała po lasach łazić.

 • marberlin

  Oceniono 17 razy 11

  A kolanko i karzełkowaty wzrost to też choroby współistniejące ?

 • zd46

  Oceniono 16 razy 8

  Wynik ministerialnej "zgaduj-zgaduli" co łże ale nie utuli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX