Ministerstwo Zdrowia: 228 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, siedem ofiar śmiertelnych

228 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i kolejnych siedem ofiar śmiertelnych - takie dane przekazało Ministerstwo Zdrowia w piątek o godz. 13. Najwięcej nowych przypadków wystąpienia koronawirusa stwierdzono w województwie śląskim.

W piątek 1 maja Ministerstwo Zdrowia podało, że liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce o kolejnych 228 osób. Zmarło też siedmiu chorych. W ciągu doby wykonano ponad 16,6 tys. testów.

Łącznie w Polsce koronawirusem zakażonych zostało już 13 105 osób. 651 chorych zmarło z powodu choroby COVID-19. Dotychczas wyzdrowiało 3 491 osób.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w piątek u osób z woj. śląskiego (141), łódzkiego (18), dolnośląskiego (17), małopolskiego (16), podkarpackiego (8), kujawsko-pomorskiego (6), pomorskiego (6), lubelskiego (5), zachodniopomorskiego (5), opolskiego (4) i wielkopolskiego (2).

Zmarło siedem osób - 89-latek i 63-latek ze Zgierza, 62-latek z Łodzi, 85-letni mężczyzna z Gliwic, 55-latek z Rybnika, 86-latek z Gdańska i  76-letnia kobieta z Łomży. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podaje resort.

W dniach 1-3 maja resort zdrowia przekazuje dane o nowych zakażeniach przekazuje raz, a nie dwa razy na dobę. 

Koronawirus w Polsce. Rząd znosi część ograniczeń

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że począwszy od poniedziałku 4 maja otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Dotychczas w tych obiektach czynne były jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i pralnie. W galeriach handlowych obowiązywać będą środki bezpieczeństwa, nieczynne pozostaną punkty gastronomiczne i przestrzenie rekreacyjne. W galeriach będzie stosowany reżim sanitarny - na 15 metrów kwadratowych w jednym sklepie będzie mogła przebywać jedna osoba.

Od najbliższego poniedziałku będą otwarte także hotele i miejsca noclegowe. Premier wyjaśnił, że data jest nieprzypadkowa, ponieważ wypada tuż po weekendzie majowym. Otwarcie restauracji hotelowych i dodatkowych przestrzeni planowane jest w dalszych etapach.

4 maja otwarte zostaną niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane indywidualnie. Kina i teatry będą otwierane w kolejnych etapach.

Od poniedziałku luzowanie obostrzeń obejmie także dziedzinę rehabilitacji - otwarte zostaną salony z zabiegami. Wyjątek stanowią salony masażu, które pozostaną zamknięte. Od 4 maja otwarte będą także obiekty sportowe znajdujące się na otwartej przestrzeni. Maksymalnie będzie z nich mogło korzystać sześć osób.

Zobacz wideo Wspólny kandydat opozycji? Komentuje Jacek Jaśkowiak

6 maja mają być otwarte żłobki i przedszkola.

Więcej o: