Wywiad USA o pochodzeniu koronawirusa. "Nie był genetycznie modyfikowany"

Amerykański wywiad doszedł do wniosku, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka i nie był modyfikowany genetycznie. Komunikat w tej sprawie wydało biuro koordynatora służb wywiadowczych USA. Amerykanie nadal badają, czy epidemia mogła być skutkiem przypadkowego wycieku wirusa z laboratorium w Wuhan.

"Społeczność wywiadowcza USA zgadza się z szerokim konsensusem naukowym, że wirus SARS-CoV-2 nie został stworzony przez człowieka i nie był genetycznie modyfikowany" - napisano w komunikacie biura Dyrektora Wywiadu Narodowego USA. Zapewniono, że służby wywiadowcze nadal będą analizować informacje związane z wirusem i przedstawiać politykom wyniki swoich prac. "Agencje wywiadowcze będą kontynuować rygorystyczne analizy pojawiających się informacji, by odpowiedzieć na pytanie, czy epidemię spowodował kontakt człowieka z zainfekowanym zwierzęciem, czy jest ona rezultatem wypadku w laboratorium w Wuhan" - napisano w komunikacie.

Stanowisko Dyrektora Wywiadu Narodowego zostało utworzone w 2005 roku, by koordynować działania wszystkich agencji wywiadowczych USA. Obecnie funkcję tę pełni bliski współpracownik Donalda Trumpa, dyplomata Richard Grenell. Prezydent USA powołał go tymczasowo na to stanowisko w lutym tego roku.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Koronawirus w USA. Ponad 6 mln testów, ponad 1 mln zakażonych

Liczba osób zakażonych koronawirusem w USA przekroczyła już milion. W Stanach Zjednoczonych odnotowano dotychczas również najwięcej ofiar - w wyniku choroby COVID-19 zmarło dotychczas 61 547 osób, z czego ok. 1/3 w stanie Nowy Jork.

Amerykanie testują jednak obywateli na nieosiągalną dla pozostałych krajów świata skalę. Według oficjalnych danych w USA wykonano już 6 065 570 testów. Najwięcej, bo 872 481, wykonano w stanie Nowy Jork, w którym występuje największe ognisko koronawirusa.

Więcej o: