Premier Rosji zakażony koronawirusem. Poinformował o pozytywnym wyniku

Szef rządu Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin jest zakażony koronawirusem. O pozytywnym wyniku testu na obecność patogenu poinformował już Władimira Putina.

O zakażeniu Michaił Miszustin poinformował opinię publiczną podczas telekonferencji z prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem, transmitowanej na kanale Rossiya 24, donosi The Moscow Times. W związku z zakażeniem, premier tymczasowo wycofał się z pełnienia związanych ze swoim stanowiskiem obowiązków i przebywa w izolacji. Na podstawie dekretu podpisanego przez Putina, Miszustina na czas choroby zastąpi na stanowisku Andrej Biełousow, pierwszy zastępca premiera.

Podczas telekonferencji Putin przestrzegł widzów, że to, co przytrafiło się Miszustinowi, mogło spotkać każdego. Poprosił też premiera, by zadzwonił do niego ze szpitala.

Michaił Miszustin ma 54 lata. Został zaprzysiężony na stanowisku premiera w styczniu bieżącego roku. Karierę w rządzie Federacji Rosyjskiej rozpoczął w latach 90. XX wieku. Z wykształcenia jest  ekonomistą, inżynierem i finansistą.

Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Koronawirus w Rosji. Dziś największy przyrost zakażeń w ciągu doby od początku pandemii

W Rosji wzrosła do 106498 liczba osób zakażonych koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, w ciągu doby zarejestrowano 7099 nowych przypadków. To największy przyrost dobowy od początku pandemii.

Najwięcej zakażeń zdiagnozowano w Moskwie. W stolicy, w ciągu doby przybyło 3093 chorych na COVID-19. Rosyjscy lekarze zarejestrowali od wczoraj 101 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Łącznie od początku pandemii zmarło 1073 chorych na COVID-19. W tym czasie wyzdrowiało 11619 osób. Rosyjskie służby sanitarne przebadały prawie 4 miliony osób, wykonując prawie 200 tysięcy testów w ciągu doby.

Mimo dużej liczby wykonywanych testów, prawie połowa Rosjan źle ocenia decyzje prezydenta i rządu podejmowane w związku pandemią koronawirusa. Sondaż na ten temat przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady.

Zalecenia i zakazy wprowadzone przez władze Rosji na szczeblu federalnym nie satysfakcjonują 48 procent Rosjan. W tej grupie jest 30 procent tych, którzy uważają, że zdecydowanie należy zaostrzyć rygory izolacji i 18 procent przeciwników tak radykalnych metod. Podobnie Rosjanie oceniają decyzje podejmowane na szczeblu lokalnym. 50 procent uczestników sondażu, uznało dotychczasowe działania za wystarczające.

W Moskwie i większości regionów Rosji obowiązuje powszechna samoizolacja. Lokalne władze wprowadziły elektroniczne przepustki dla pieszych i kierowców, a także ograniczyły ruch między poszczególnymi miejscowościami. Zamknięte są granice Rosji i zawieszone międzynarodowe połączenia drogowe, lotnicze i morskie.

Więcej o: