Jest oświadczenie PWPW. "Karta wyborcza najlepiej zabezpieczona w historii wyborów w Polsce"

Po wycieku wzorów kart do głosowania Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wystosowała oświadczenie. "Wyrażamy pełne przekonanie, że karta wyborcza przygotowana i wytworzona na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich będzie najlepiej zabezpieczoną kartą wyborczą w historii wyborów w Polsce" - czytamy w piśmie.

W oświadczeniu opublikowanym przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w czwartek po południu czytamy, że "w procesie projektowania i druku elementów przyszłego pakietu wyborczego zastosowano wysokiej jakości zabezpieczenia". Przypomnijmy, że także w czwartek ABW zajęła się sprawą wycieku wzorów kart do głosowania.  Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdziło ich autentyczność. Jak ujawniło radio RMF FM, karty nie mają daty dziennej głosowania, co jest sprzeczne z dotychczasowymi standardami PKW. 

Czytaj więcej: Nowe informacje ws. wycieku kart do głosowania. "Nie ma daty dziennej. Sprzeczne ze standardami PKW"

"Najlepiej zabezpieczona karta wyborcza w historii". Jest oświadczenie PWPW

Pol-ska Wytwórnia Papierów Wartościowych wskazuje, że zabezpieczenia użyte przy drukowaniu kart "uniemożliwiają wykonanie kopii techniką kserograficzną, a tym samym ich fałszowanie".

 Wprowadzone zabezpieczenia są podobne do tych stosowanych w dokumentach i drukach zabezpieczonych. Gwarantują też w sposób jednoznaczny możliwość weryfikacji autentyczności dokumentu. Wyrażamy pełne przekonanie, że karta wyborcza przygotowana i wytworzona na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich będzie najlepiej zabezpieczoną kartą wyborczą w historii wyborów w Polsce

- czytamy w oświadczeniu PWPW.

W oświadczeniu nie skomentowano, dlaczego na karty naniesiono zabezpieczenia, choć nie ma jeszcze rozporządzenia, które regulowałoby tę kwestię. Jak ujawniło RMF FM,  na kartach do głosowania znajduje się też biało-czerwona flaga nadrukowana specjalnym tuszem, która "ma być zabezpieczeniem karty do głosowania w wyborach kopertowych". 

Czytaj też: Stanisław Żółtek o wycieku kart do głosowania: Podejrzewam, że ktoś to zobaczył i się wkurzył

Zobacz wideo Pracownicy Poczty Polskiej wciąż nie wiedzą, w jaki sposób dostarczą pakiety wyborcze. „Niezakończony proces legislacyjny nie ułatwia sprawy”
Więcej o: