Tatrzański Park Narodowy otwarty po majówce. Będą działać schroniska i kolej na Kasprowy Wierch

Zgodnie z rządową decyzją o łagodzenia obostrzeń, od poniedziałku 4 maja otwarty zostanie teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści będą mogli wyjść na szlaki, korzystać ze schronisk czy kolejek. Władze parku apelują jednak o rozwagę.
Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

"Od poniedziałku 4 maja, zgodnie z rządową polityką łagodzenia obostrzeń, Tatrzański Park Narodowy zostaje ponownie udostępniony dla ruchu turystycznego" - napisano na stronie TPN. W związku z tym władze parku postanowiły przypomnieć turystom, jak zachowywać się podczas pobytu w górach.

Tatrzański Park Narodowy otwarty od 4 maja. Zalecenia dla turystów

Od 4 maja na terenie TPN czynne będą schroniska, parkingi przy wejściach na szlaki i kolej linowa na Kasprowy Wierch. Działanie schronisk będzie dostosowane do obowiązujących przepisów związanych z noclegami i usługami gastronomicznymi.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wydały też kilka rekomendacji dla turystów, którzy od poniedziałku będą mogli wybrać się na teren parku. Odwiedzający powinni stosować się do następujących zaleceń:

  • warto zdecydować się na zakup biletów wstępu na teren parku przez stronę internetową tpn.pl oraz aplikacje mPay i SkyCash;
  • należy zachowywać dystans od innych turystów i unikać miejsc skupiania się ludzi na szlaku czy w miejscach odpoczynku;
  • warto w góry zabrać własny prowiant - na razie większość punktów gastronomicznych będzie zamknięta;
  • warto zasłaniać usta i nos, kiedy zbliżamy się do większych skupisk ludzi. Twarz należy zasłaniać na parkingach czy przy punktach poboru opłat. Na terenie lasu nie ma obowiązku zakrywania twarzy, jednak władze parku apelują do turystów o zdrowy rozsądek i troskę o innych;
  • należy pamiętać, że infrastruktura w parku nie jest dezynfekowana. Warto unikać dotykania barierek, ławek i stołów. Po powrocie z wycieczki należy dokładnie umyć ręce.

Władze TPN zapewniają, że wdrażane będą nowe zasady sanitarne w obiektach zlokalizowanych na terenie parku, by zapewnić odwiedzającym bezpieczeństwo. Na niektórych szlakach, gdzie koncentruje się najwięcej turystów, np. na drogach do Morskiego Oka czy Doliny Kościeliskiej, obowiązywać będą limity wejść. Szczegóły dotyczące tych kwestii będą aktualizowane na stronie parku. Do odwołania nie będą kursować też fasiągi konne. Należy też pamiętać, że  od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. 

Więcej o: