Duda wskaże tymczasowego I prezesa Sądu Najwyższego. Gersdorf: Nie wywiesiłam żadnej białej flagi

- Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam, nie zwołując Zgromadzenia Ogólnego - mówiła w "Kropce nad i" I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, której kadencja kończy się w czwartek. Zgromadzenie Ogólne przedstawia prezydentowi pięciu kandydatów na I prezesa SN. Andrzej Duda sam wskaże osobę, która tymczasowo będzie pełniła obowiązki na tym stanowisku.

Sześcioletnia kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf kończy się w czwartek. Małgorzata Gersdorf odwołała posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN, którego zadaniem jest przedstawienie prezydentowi Andrzejowi Dudzie pięciu kandydatów na to stanowisko.

- Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam, nie zwołując Zgromadzenia Ogólnego - mówiła odchodząca I prezes SN w "Kropce nad i" w TVN24. Jak dodała, "nie mogła tego zrobić, ponieważ narażałaby sędziów na utratę zdrowia, a nawet życia.

Według Małgorzaty Gersdorf Zgromadzenie Ogólne ze względów prawnych nie mogło odbyć się w formie wideokonferencji, co więcej, nie wszyscy sędziowie dysponują odpowiednim sprzętem elektronicznym.

Zobacz wideo Kamiński: Toczące się rozmowy oznaczają, że rząd już nie ma większości

Sąd Najwyższy. Wybór I prezesa

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapowiedział w połowie kwietnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że prezydent Andrzej Duda po zakończeniu kadencji obecnej I prezes Sądu Najwyższego zamierza skorzystać z uprawnień do powołania jej następcy. Nastąpi to po 30 kwietnia.

Błażej Spychalski wyjaśnił, że w przypadku nieprzedstawienia przez Zgromadzenie Ogólne pięciu kandydatów prezydent będzie może samodzielnie wyznaczyć I prezesa, do czego uprawnia go ustawa o Sądzie Najwyższego.

Prawo przewiduje, że w terminie tygodnia od powierzenia wykonywania obowiązków I prezesa, sędzia ten zwołuje Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyboru kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa.

Więcej o:
Komentarze (166)
Duda wskaże tymczasowego I prezesa Sądu Najwyższego. Gersdorf: Nie wywiesiłam żadnej białej flagi
Zaloguj się
 • antymoher64

  Oceniono 36 razy 30

  Kryże albo Piotrowicz. Idealni kandydaci Vaginobrodego rezydenta Maliniaka Adriana.

 • 2majtek1

  Oceniono 35 razy 27

  Pani Gersdorf nominat dudy nie będzie miał żadnych skrupułów i zwoła Zgromadzenie Ogólne a nowy prezes będzie przydupasem pisowskim. Ot cała prawda o białej fladze.

 • radon13

  Oceniono 25 razy 19

  Niestety ale to nieprawda. Należalo walczyć do końca o obalenie ustawy kagańcowej i możliwosci wyboru I prezesa przez nominatów Dudy.

 • burn74

  Oceniono 20 razy 14

  Ponad 10 milionów olewających wybory zadowoleni ? Jeszcze tylko parę dni i poznamy dyktaturę z pełną gębą. Upodlony,dumny narodku...

 • potulny100

  Oceniono 20 razy 14

  panie adrianie, ma pan do dyspozycji piotrowicza lub pawlowicza ,pasuja do pana jak ulal.

 • viaac

  Oceniono 17 razy 13

  Nazwisko jest nieistotne.
  Byle był wierny partii i wiedział, jak zaspokoić prezesa.

 • voxuran

  Oceniono 16 razy 12

  "co więcej, nie wszyscy sędziowie dysponują odpowiednim sprzętem elektronicznym" błagam, litości.

 • saammm

  Oceniono 17 razy 11

  Nie zna się, więc nie wiem jaki był zamysł Gersdorf. Na pierwszy rzut oka mnie się to nie podoba. Już widać, że PiS wykorzystuje tę sytuację, żeby kombinować i mataczyć na swoją korzyść

 • fantomas200

  Oceniono 19 razy 11

  Ja już dziś wiem kto to będzie. Zdalnie sterowana pokraka, bez charakteru, własnego zdania i autorytetu. Acha, chodząca na pasku kaczyńskiego i realizująca jego psychopatyczne fantazje. Tylko nazwisko mi umknęło, ale takich spolegliwych to pis ma na pęczki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX