Duda wskaże tymczasowego I prezesa Sądu Najwyższego. Gersdorf: Nie wywiesiłam żadnej białej flagi

- Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam, nie zwołując Zgromadzenia Ogólnego - mówiła w "Kropce nad i" I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, której kadencja kończy się w czwartek. Zgromadzenie Ogólne przedstawia prezydentowi pięciu kandydatów na I prezesa SN. Andrzej Duda sam wskaże osobę, która tymczasowo będzie pełniła obowiązki na tym stanowisku.

Sześcioletnia kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf kończy się w czwartek. Małgorzata Gersdorf odwołała posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN, którego zadaniem jest przedstawienie prezydentowi Andrzejowi Dudzie pięciu kandydatów na to stanowisko.

- Nie mam sobie nic do zarzucenia i na pewno żadnej białej flagi nie wywiesiłam, nie zwołując Zgromadzenia Ogólnego - mówiła odchodząca I prezes SN w "Kropce nad i" w TVN24. Jak dodała, "nie mogła tego zrobić, ponieważ narażałaby sędziów na utratę zdrowia, a nawet życia.

Według Małgorzaty Gersdorf Zgromadzenie Ogólne ze względów prawnych nie mogło odbyć się w formie wideokonferencji, co więcej, nie wszyscy sędziowie dysponują odpowiednim sprzętem elektronicznym.

Zobacz wideo Kamiński: Toczące się rozmowy oznaczają, że rząd już nie ma większości

Sąd Najwyższy. Wybór I prezesa

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapowiedział w połowie kwietnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że prezydent Andrzej Duda po zakończeniu kadencji obecnej I prezes Sądu Najwyższego zamierza skorzystać z uprawnień do powołania jej następcy. Nastąpi to po 30 kwietnia.

Błażej Spychalski wyjaśnił, że w przypadku nieprzedstawienia przez Zgromadzenie Ogólne pięciu kandydatów prezydent będzie może samodzielnie wyznaczyć I prezesa, do czego uprawnia go ustawa o Sądzie Najwyższego.

Prawo przewiduje, że w terminie tygodnia od powierzenia wykonywania obowiązków I prezesa, sędzia ten zwołuje Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego w celu wyboru kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa.