Trump: Chiny zrobi wszystko, ebym przegra wybory

"Chiny zrobi wszystko, abym przegra ten [prezydencki -red.] wycig" - powiedzia Donald Trump w rozmowie z agencj Reuters. Amerykaski prezydent skrytykowa te chiskie wadze za zbyt pne poinformowanie wiatowej opinii publicznej o wybuchu epidemii koronawirusa.

Donald Trump zarzucił chińskim władzom opieszałość w informowaniu światowej opinii publicznej o nowym koronawirusie, który w grudniu pojawił się w mieście Wuhan. Zapytany przez dziennikarzy Reutersa o to, czy rozważa wyciągnięcie konsekwencji wobec Chin - np. poprzez nałożenie nowych ceł - amerykański prezydent stwierdził jedynie, że może w tej kwestii "zrobić wiele". 

Zobacz wideo Donald Trump ostro atakuje WHO. Wyszkowski: Prezydent USA chce ukryć własne błędy

Trump miał też sporo do zarzucenia Chinom w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. "Chiny zrobią wszystko, abym przegrał ten [prezydencki - red.] wyścig" - ocenił amerykański przywódca, dodając, że Pekin wolałby, by nowym prezydentem został polityk Partii Demokratycznej Joe Biden. Wówczas - zdaniem Trumpa - presja wywierana na Chiny przez USA zdecydowanie by się zmniejszyła. 

Amerykański prezydent ocenił też, że umowa handlowa, którą zawarł z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, a której celem było zmniejszenie przewlekłego deficytu handlowego USA z Chinami, została
"bardzo dotknięta" przez ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa.

Trump wstrzymał finansowanie WHO, zarzucając jej "uległość wobec Chin"

W połowie kwietnia Donald Trump ogłosił, że wstrzymuje finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Amerykański przywódca zarzucił jej błędy w walce z epidemią koronawirusa i uległość wobec Chin. 

W opinii amerykańskiego przywódcy WHO nie zbadała w należyty sposób pierwszych doniesień o przenoszeniu się patogenu z człowieka na człowieka i "tolerowała" ukrywanie przez Chiny informacji na temat zagrożenia. - Gdyby WHO wywiązała się ze swojej roli i wysłała ekspertów do Chin, by dokonali niezależnej oceny sytuacji, epidemia mogłaby zostać ograniczona przy niewielkiej liczbie ofiar śmiertelnych - argutował Trump.