Kim Dzong Un jest w ulubionej willi? Na zdjęciach satelitarnych zaobserwowano ruch luksusowych jachtów

Portal NK Pro, monitorujący sytuację w Korei Północnej, opublikował zdjęcia z kurortu Wonsan, położonego na wschodnim brzegu kraju. Wynika z nich, że w ostatnich dniach często używane są luksusowe jachty Kim Dzong Una.

Jak podaje Reuters, położona w Wonsan posiadłość Kim Dzong Una to rozbudowany kompleks składający się z luksusowych willi, prywatnej plaży i boiska. W ubiegłym roku wybudowano tam tor do jazdy konnej. To jedna z najchętniej odwiedzanych przez północnokoreańskiego wodza posiadłość.

Nowe zdjęcia z Wonsans. Widać luksusowy jacht Kim Dzon Una

Zdjęcia satelitarne opublikowane we wtorek przez portal NK PRO wskazują na ruch luksusowych jachtów Kima w ostatnich dniach. Michael Madden, cytowany przez Reutersa ekspert zajmujący się dyktaturą w Korei Północnej, mówi, że to jeden z ulubionych domów Kim Dzong Una i porównuje kompleks do Mar-a-Lago, ulubionej posiadłości Donalda Trumpa. Madden twierdzi, że Kim może mieć 13 takich willi w całym kraju, ale korzysta z połowy. Ta w Wonsan ma być najlepiej wyposażona, jednocześnie łatwo z niej dostać się do Pjongjangu. Zdjęcia satelitarne NK PRO mogą sugerować, że przywódca przebywa właśnie tam. 

W niedzielę opisywaliśmy inne zdjęcia satelitarne z tej samej posiadłości. Wtedy o ewentualnym pobycie  tam Kim Dzong Una świadczył jego prywatny pociąg. Zdjęcia satelitarne opublikowano na stronie projektu 38 North (nazwa nawiązuje do podziału Korei przy 38. równoleżniku). Pociąg od co najmniej 21 kwietnia stał na Stacji Przywódców w Wonsan. 

Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej

Dyktator był ostatni raz widziany publicznie podczas inspekcji bazy lotniczej. Pytania o stan zdrowia Kim Dzong Una pojawiły się po tym, gdy 15 kwietnia nie pojawił się on publicznie podczas najważniejszych dorocznych państwowych uroczystości w tym kraju - urodzin Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy i założyciela Korei Północnej. Z czasem pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o tym, że Kim jest w ciężkim stanie po operacji. Jednak jak stwierdził niedawno Kim Jeon Czul, południowokoreański minister ds. zjednoczenia, doniesienia o złym stanie zdrowia to fake news.

Już wcześniej południowokoreańskie władze na podstawie informacji wywiadowczych potwierdzały, że Kim Dzong Un opuścił Pjongjang i przebywa w regionie Wonsan. Zdaniem władz w Seulu jego nieobecność na uroczystościach rocznicowych związana jest z ograniczaniem skali tego typu wydarzeń podczas epidemii koronawirusa. Korea Północna utrzymuje, że kraj ten jest wolny od patogenu.

Więcej o: