Wybory prezydenckie. Jest nowy sondaż. Ważą się losy II tury. Kosiniak-Kamysz walczyłby w niej z Dudą

Ponad połowa Polaków nie zamierza głosować w wyborach prezydenckich w najbliższym czasie - wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Onetu. Andrzej Duda może liczyć na 49,7 proc. poparcia. W ewentualnej drugiej turze spotkałby się z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

W badaniu zleconym przez Onet zapytano respondentów, czy wezmą udział w wyborach prezydenckich, jeśli te odbyłyby się w najbliższą niedzielę. 43,1 proc. odpowiedziało pozytywnie, z czego 32 proc. jest w tej kwestii zdecydowanych, natomiast odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 11,1 proc. 

W wyborach nie weźmie udziału 52,5 proc. (41,2 proc. zdecydowanych, 11,3 proc. "raczej nie"). Jak wskazuje portal w podobnym sondażu z 7 kwietnia udział w wyborach deklarowało 36,8 proc. Spadła liczba osób, które głosować nie chcą - wtedy wynosiła ona 61 proc.

Wybory prezydenckie. Duda na prowadzeniu, Hołownia wyżej od Kidawy-Błońskiej

Druga tura w badaniu wisi na włosku, bo sondaż daje Andrzejowi Dudzie 49,7 proc. poparcia, co oznacza spadek o 3,2 punkty proc. Drugie miejsce przypada Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi z wynikiem 14,1 proc. (wzrost o 1,5 pkt. proc.). Kolejny jest Szymon Hołownia, na którego chce głosować 9,2 proc. (wzrost o 3,7 pkt. proc.), dalej jest Małgorzata Kidawa-Błońska, która z wynikiem 6,7 proc. zaliczyła potężny spadek (4,7 pkt. proc.). 

Zobacz wideo Dlaczego PiS dąży do wyborów w maju? „Kaczyński uczynił z wyborów swój totem”

Tuż za nią uplasował się kandydat Lewicy Robert Biedroń (6,4 proc., spadek o 0,9 pkt. proc.). Ostatni z głównych kandydatów jest Krzysztof Bosak z wynikiem 5 proc. (wzrost o 1,8 pkt. proc.).

8,9 proc. pytanych zaznaczyło odpowiedź "nie wiem" lub "trudno powiedzieć" (wzrost o 1,8 pkt. proc.). Onet na bazie czterech ostatnich sondaży stwierdza, że najbardziej traci Małgorzata Kidawa-Błońska, waha się też poparcie dla Andrzeja Dudy, zaś dość stabilną sytuację ma lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Badanie przeprowadzono telefonicznie 27 kwietnia na próbie 1100 osób. 

Więcej o: