Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o wyborach: Z pewnością listonosze będą czuli się bezpieczni

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wytycznymi dla komisji wyborczych i pracowników Poczty Polskiej w sprawie wyborów korespondencyjnych. Instrukcja ma określić, w jaki sposób należy przeprowadzić głosowanie i ile ma być urn wyborczych. Pakiet zaleceń ma być gotowy przed długim weekendem.

Waldemar Kraska podkreślił, że nowe wytyczne dotyczą między innymi listonoszy dostarczających pakiety wyborcze. - Przygotowujemy rekomendacje dotyczące środków ochrony osobistej i zasad bezpieczeństwa do których listonosze będą się dostosowywać. Codziennie listonosze dostarczają do naszych skrzynek miliony przesyłek. Myślę, że mają opracowane procedury zabezpieczenia się przed infekcją i na pewno stosują się do tych zasad. Z pewnością listonosze będą czuli się bezpieczni - powiedział Waldemar Kraska.

Wiceminister podkreślił, że jednym z zaleceń jest to, by pakiety wyborcze roznosiły osoby zdrowe, nieobciążone chorobami przewlekłymi. - Chodzi o to, by w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko przenoszenia się koronawirusa - powiedział.

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Kraska o koronawirusie na powierzchni papieru: Po trzech godzinach praktycznie go nie ma

Waldemar Kraska dodał, że koronawirus na kartkach papieru może przeżyć przez około trzy godziny. To odpowiedź na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa kart do głosowania listownego. Jako źródło tych danych wiceminister wymienił "czasopisma medyczne i badania przeprowadzone przez towarzystwa naukowe". Zaznaczył, że badania na temat utrzymywania się koronawirusa na papierze, często przytaczane w przestrzeni publicznej, dotyczyły papieru kartonowego.

"Rzeczywiście na kartonie papierowym wirus żyje do 24 godzin. Następne badania zostały wykonane na papierze i bibule. Badacze wskazali, że po 30 minutach połowa wirusa ginie, a po trzech godzinach praktycznie go nie ma" - podkreślił.Zgodnie z zapowiedzią wiceministra zdrowia, szczegółowe dane o długości życia koronawirusa na różnych materiałach mają zostać opublikowane na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz również:

Więcej o: