Łukasz Szumowski odpowiada Donaldowi Tuskowi. "Wszystko się zgadza, odradzałem noszenie maseczek"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział na zarzuty byłego premiera Donalda Tuska, który we wtorkowym oświadczeniu wypomniał ministrowi, że ten w związku z epidemią koronawirusa nie zalecał noszenia maseczek, a niedługo potem rząd jednak wprowadził obowiązek ich noszenia.

Przypomnijmy, że 28 kwietnia Donald Tusk wydał oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich, które zostały zaplanowane na 10 maja. Tłumaczył w nim, dlaczego nie ma zamiaru wziąć udziału w głosowaniu.

- Nie ma dzisiaj niestety żadnego powodu, abyśmy mogli zaufać tak w 100 proc. rządzącym, kiedy mówią, że coś jest bezpieczne, a coś jest niebezpieczne. Jeśli chodzi konkretnie o wybory, to chciałbym usłyszeć rekomendacje nie pana Sasina [...], nie wystarczy mi też zapewnienie ministra Szumowskiego. Przecież niedawno słyszeliśmy, że noszenie maseczek jest bez sensu, a później rząd wprowadził obowiązkowe ich noszenie. Wchodzenie do lasu było niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdy kilka dni później - przy większej liczbie zakażonych - okazało się bezpieczne - mówił Donald Tusk.

 

Rzeczywiście, w Porannej rozmowie RMF FM na początku kwietnia szef resortu zdrowia odnosił się m.in. do tego, że we Włoszech zabrakło maseczek. Łukasz Szumowski przyznał wówczas, że nie wie, po co ludzie noszą maseczki, bo one nie pomagają i nie chronią przed zakażeniem koronawirusem. 

Łukasz Szumowski: Odradzałem noszenie maseczek, ale teraz są one niezbędne

Na wtorkowe sugestie Donalda Tuska dotyczące wiarygodności Łukasz Szumowski odpowiedział w TVP Info, gdzie po raz kolejny tłumaczył swoją wypowiedź z początku miesiąca.

- Wszystko się zgadza. Kiedy liczba zakażonych koronawirusem była niższa, odradzałem noszenie maseczek. Teraz, kiedy zachorowań jest znacznie więcej, noszenie maseczek jest niezbędne. Należy rozróżnić sytuacje, kiedy na 38 mln Polaków chorych jest setka, a kiedy liczba chorych jest o wiele wyższa - wyjaśnił Łukasz Szumowski

Zobacz wideo Wybory w maju i wygrana Andrzeja Dudy? Prof. Dudek: Dla mnie nie będzie prezydentem
Więcej o: