Nowy Jork. Demokraci odwołali czerwcowe prawybory

Rada ds. wyborów stanu Nowy Jork podjęła decyzję o odwołaniu lokalnych prawyborów Partii Demokratycznej, które miały doprowadzić do wyłonienia kandydata Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich.

Prawybory Demokratów w Nowym Jorku zostały zaplanowane na 23 czerwca. Kilka tygodni temu datę tę wyznaczył gubernator stanu Andrew Cuomo. Pierwotny termin przeprowadzenia prawyborów w Nowym Jorku ustalono na 28 kwietnia, jednak z powodu epidemii koronawirusa postanowiono je przełożyć. 

Rada ds. wyborów stanu Nowy Jork postanowiła w poniedziałek 27 kwietnia, że czerwcowe prawybory Demokratów zostaną odwołane. Było to możliwe dzięki mało znanemu nowojorskiemu przepisowi wyborczemu, który zezwala na usunięcie z kart do głosowania nazwisk kandydatów, którzy zawiesili lub zakończyli kampanię wyborczą. Rada postanowiła, że z kart zostanie wykreślony senator USA Bernie Sanders, który ogłosił niedawno, że zawiesza kampanię, przez co jedynym kandydatem ubiegającym się o nominację został były wiceprezydent Joe Biden.

Zobacz wideo

Komisarz wyborczy: Kibice Berniego Sandersa chcą konkursu piękności

W niedzielnym liście prawnik kampanii Berniego Sandersa prosił komisarzy, aby nie anulowali prawyborów, bo może to zaszkodzić partii. Współprzewodniczący Rady Douglas Kellner stwierdził, że decyzja o odwołaniu prawyborów była trudną, ale zgodną z przepisami decyzją.

- To skutecznie zakończyło prawdziwy konkurs na nominację prezydencką. To, czego kibice Sandersa chcą, to zasadniczo konkurs piękności, który, biorąc pod uwagę obecną sytuację zagrożenia zdrowia publicznego, wydaje się niepotrzebny, a nawet frywolny - skomentował Kellner, którego słowa cytuje NBC New York

Komisarz Andrew Spano wyjaśnił z kolei, że decyzja Rady jest podyktowana obawą, że "zarówno wyborcy z Partii Demokratycznej, jak i członkowie komisji wyborczych zostaną postawieni przed wyborem między obywatelską powinnością a własnym zdrowiem".

Krajowy Komitet Partii Demokratycznej wydał komunikat, z którego wynika, że nie wnioskował o odwołanie głosowania. O odwołanie prawyborów Demokratów nie zabiegał taże gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo. 

Więcej o: