Koronawirus. RPO apeluje do ministra zdrowia: Wyślijcie rodzinie chociaż zdjęcie zmarłego

Rzecznik Praw Obywatelski zaapelował do ministra zdrowia o zmianę procedur dotyczących chowania osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Rzecznik wystosował pismo w imieniu rodzin, które zgłosiły się do niego z prośbą o pomoc.

Apel do ministra zdrowia pojawił się w poniedziałkowym komunikacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar w imieniu rodzin zmarłych prosi polityków o zmiany dotyczące procedur pochówku zmarłych z powodu COVID-19.

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmianę procedur, które umożliwią identyfikację zwłok zmarłych z powodu koronawirusa

Rzecznik Praw Obywatelskich opisuje sytuację rodziny starszej osoby, która najpierw przebywała w domu opieki. Z powodu zakazu wizyt rodzina nie widziała się z bliską osobą od połowy marca. Później została powiadomiona, że ich bliski trafił do szpitala, a następnie, że zmarł z powodu zakażenia koronawirusem.

Zobacz wideo

"Kiedy szpital powiadomił ich o zgonie, dowiedzieli się, że zgodnie z procedurą dotyczącą pacjentów zmarłych z powodu COVID-19, bliscy dostaną do pochowania zamkniętą trumnę. Nie wolno jej otworzyć. Prośby rodziny o zrobienie choć zdjęcia nie były niestety możliwe do spełnienia, choć lekarze doskonale rozumieli potrzebę rodziny: nie ma jednak zasad dotyczący robienia i przetwarzania przez szpital zdjęć osoby zmarłej" - napisano w komunikacie RPO.

Adam Bodnar zauważa również, że takie procedury uniemożliwiają bliskim identyfikacje zwłok, co "budzi zrozumiałe rozgoryczenie i żal po stronie członków rodziny zmarłego". "Rodziny zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 nie mają zatem pewności, że podczas ceremonii pogrzebowej żegnają bliską im osobę oraz że do grobu zostanie złożona trumna z ciałem tej osoby. Tymczasem pełne przekonanie, że w grobie rodzinnym zostały pochowane zwłoki konkretnej osoby bliskiej, ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia prawa do pamięci i kultu osoby zmarłej, które jest samoistnym dobrem osobistym osób bliskich zmarłego" - tłumaczy dalej rzecznik.

Adam Bodnar zaapelował o częściową zmianę procedur, które będą gwarantowały bezpieczeństwo sanitarne, a jednocześnie umożliwią namiastkę standardowej identyfikacji zwłok. Rodziny zmarłych postulują z kolei, by dopuścić możliwość wykonania zdjęć zwłok w trumnie przed jej zamknięciem.