USA. Donald Trump chce otwarcia szkół przed wakacjami. "Dzieci dobrze sobie radzą podczas tej katastrofy"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział gubernatorom stanów, że powinni się zastanowić nad ponownym otwarciem szkół jeszcze przed wakacjami. Stwierdził, że dzieci rzadko chorują na COVID-19, dlatego warto pomyśleć o otwarciu placówek edukacyjnych jeszcze przed odmrożeniem amerykańskiej gospodarki.

W poniedziałek prezydent USA odbył telekonferencję z gubernatorami stanów. Do zapisu tej rozmowy dotarła agencja Associated Press. Donald Trump miał stwierdzić, że niektórzy spośród gubernatorów mogliby zacząć myśleć o otwarciu szkół, bo wielu ludzi tego chce.

- To nie jest wielki problem, małe dzieci dobrze sobie radzą podczas tej katastrofy. Powinniście to poważnie rozważyć i może zacząć już działać - powiedział Donald Trump

Prezydent miał przyznać, że wiele stanów nie jest jeszcze gotowych na zniesienie restrykcji, ale skoro dzieci rzadko chorują na COVID-19, warto zastanowić się nad otwarciem szkół nawet jeśli stany nie są gotowe na ponowne otwarcie gospodarki. AP podaje, że żaden z gubernatorów stanowych nie odpowiedział na sugestie Donalda Trumpa. 

Zobacz wideo Wybory w maju i wygrana Andrzeja Dudy? Prof. Dudek: Dla mnie nie będzie prezydentem

USA. Eksperci krytykują pomysł ponownego otwarcia szkół 

Donald Trump podniósł temat ponownego otwarcia szkół także podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu. Prezydent USA zauważył, że do końca roku szkolnego pozostało niewiele czasu, ale mimo to warto zastanowić się nad otwarciem placówek edukacyjnych. 

- Myślę, że zobaczycie wiele otwartych szkół, nawet jeśli potrwa to bardzo krótko. Jeśli chodzi o to, do czego dąży ten złośliwy wirus, wydaje się, że młodzi ludzie mają się bardzo dobrze. Wiem, że są gubernatorzy, którzy niekoniecznie są gotowi otworzyć stany, ale mogą być gotowi, aby otworzyć systemy szkolne - mówił Donald Trump.

Pomysł ponownego otwarcia szkół krytykuje wielu amerykańskich ekspertów ds. edukacji, w tym dyrektor wykonawczy American Association of School Administrators Daniel Domenech. Uważa on, że powrót uczniów do szkół to ryzykowanie zdrowiem dzieci i nauczycieli, które da niewielki pożytek, bo rok szkolny i tak niedługo się skończy. Otwarcie szkół ma być jednak pierwszym krokiem do odmrożenia gospodarki - jeśli dzieci nie pójdą do szkoły, ich rodzicom trudno będzie wrócić do pracy. 

Więcej o: