Wybory prezydenckie. Sondaż: co trzeci Polak chce przeniesienia ich na przyszły rok

32,1 proc. Polaków uważa, że wybory prezydenckie powinny odbyć się w przyszłym roku - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Nieco ponad 25 proc. opowiada się jednak za przeprowadzeniem ich w maju.

Niemal co trzeci Polak opowiada się za przeniesieniem terminu wyborów prezydenckich na przyszły rok - tak wynika z sondażu, który na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadziła pracownia IBRiS.

25,4 proc. badanych jest za tym, by wybory odbyły się w najbliższych tygodniach, czyli w maju. 10,4 proc. chciałoby przeniesienia ich na październik, a 5,9 proc. - na listopad.

5,8 proc. uczestników badania wolałoby, by wybory zostały przeprowadzone we wrześniu, 5,6 proc. - w sierpniu, a 5,5 proc. za dwa lata. 3,7 proc. za najlepszy uznaje termin grudzień 2020 r.

Zdania w tej kwestii nie ma 5,6 proc. ankietowanych. Sondaż został przeprowadzony metodą CATI w dniach 24-25 kwietnia na 1100-osobowej grupie respondentów.

Zobacz wideo

Wybory prezydenckie

W Senacie trwają prace nad specustawą autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z którą majowe wybory prezydenckie miałyby zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

W kwietniu klub PiS złożył w Sejmie również projekt zmiany konstytucji. Wydłużyłby on kadencję prezydenta Andrzeja Dudy do siedmiu lat, bez możliwości ubiegania się o reelekcję i zakłada przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2022 r.

Platforma Obywatelska proponuje z kolei wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i przesunięcie terminu głosowania na maj przyszłego roku.

Więcej o: