Plastry i gumy nikotynowe mogą zapobiec zakażeniu koronawirusem? Francja ogranicza sprzedaż

We Francji ograniczono sprzedaż plastrów i gum nikotynowych po tym, jak naukowcy stwierdzili, że w pewnym stopniu mogą one minimalizować szansę zakażenia się koronawirusem - podaje "The Independent". Badacze podkreślają jednak, że nikotyna nie może być remedium na walkę z COVID-19.

We Francji opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na 483 pacjentach, którzy byli hospitalizowani w szpitalu Pitié-Salpêtrière w Paryżu. Jak opisuje "The Independent", z badań naukowców z francuskiego Pasteur Institut wynika, że palacze są mniej narażeni na zakażenie się koronawirusem, niż inne osoby, które na co dzień nie palą papierosów.

Zobacz wideo

Francja. Ograniczono sprzedaż plastrów i gum nikotynowych. Powodem badania naukowców

Zdaniem autorów badania nikotyna może zapobiegać przedostawaniu się koronawirusa do kolejnych komórek, a w konsekwencji - rozprzestrzenianiu się go w organizmie. Naukowcy odkryli, że tylko 5,3 procent badanych pacjentów z koronawirusem to palacze, a 25,4 procent ogólnej populacji pali regularnie. Ich zdaniem produkty zawierające nikotynę mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Jednocześnie zastrzegli, że u tych palaczy, którzy zachorują na COVID-19, choroby układu oddechowego będą miały poważniejszy przebieg.

W odpowiedzi na opublikowane wyniki badań francuskie ministerstwo zdrowia zakazało sprzedaży produktów nikotynowych przez internet i ograniczyło ich sprzedaż w aptekach. Przypomniano także, że nikotyna nie jest lekarstwem na COVID-19.

- Zespół francuskich naukowców napisał ciekawy artykuł naukowy, który pokazuje, że wśród zakażonych koronawirusem jest mniej pacjentów spożywających nikotynę, a zatem i palaczy, niż w pozostałej części populacji - powiedział minister zdrowia Olivier Veran, cytowany przez "The Independent". - Ale uwaga, nie oznacza to, że tytoń chroni. Tytoń zabija - dodał, wskazując, że co roku we Francji z powodu chorób związanych z paleniem umiera 70 tysięcy osób.

Zespół francuskich badaczy chce prowadzić dalsze badania kliniczne w tym zakresie - na razie czekają na zgodę władz i pełnomocnika ds. zdrowia. W planach jest m.in. użycie plastrów nikotynowych na pracownikach służby zdrowia - podaje BBC

Ograniczenia w sprzedaży mają obowiązywać do 11 maja, kiedy Francja planuje znieść niektóre obostrzenia i ponownie otwierać m.in. szkoły.

Więcej o: