Majówka 2020. Co wolno robić w związku z obostrzeniami? Czy można pojechać nad morze lub w góry?

Tegoroczne święta i dni wolne przebiegają inaczej niż w ubiegłych latach. Z powodu epidemii koronawirusa w całym kraju obowiązują obostrzenia, które ograniczają naszą możliwość przemieszczania się czy przebywania w miejscach publicznych. Czy mimo zakazów będzie można wyjechać na długi weekend majowy?

Tegoroczna majówka liczyć będzie zaledwie trzy dni. Pierwszy wolny dzień wypada w najbliższy piątek 1 maja. Niestety, z powodu wprowadzonych obostrzeń weekend majowy w 2020 roku będzie wyglądał inaczej niż zazwyczaj.

Majówka 2020 - jakie obostrzenia obowiązują? Czy będzie można grillować?

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 20 kwietnia można przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Na podstawie nowych ustaleń otwarte zostały plaże, lasy i niektóre szlaki turystyczne. W miejscach tych obowiązują jednak zasady dotyczące zakrywania ust i nosa oraz utrzymywania dystansu około dwóch metrów od innych osób. Nie można też wykorzystywać tych miejsc do biwakowania czy grillowania. Mimo wszystko taka możliwość zachęca do wyjazdu nad morze czy w góry.

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Niestety, dłuższy wyjazd może się okazać niemożliwy. Zgodnie z rozporządzeniem zamknięte pozostają hotele czy punkty noclegowe. W miejscach tych przebywać mogą jedynie osoby nocujące w związku z wykonywaniem przez siebie czynności zawodowych, zadań służbowych, pozarolniczej działalności gospodarczej lub prowadzenia działalności rolniczej.

Podczas tegorocznej majówki możemy zatem grillować w swoim ogrodzie, na posesji czy na terenie ogródka działkowego. W tych miejscach możemy na razie przebywać jedynie wśród domowników, bez grona znajomych.

Piotr Müller powiedział, że rząd jutro lub pojutrze ma ogłosić kolejny etap znoszenia obostrzeń. Najprawdopodobniej II etap zostanie wprowadzony 4 lub 11 maja - czyli już po zakończeniu majówki. Etap ten przewiduje otwarcie hoteli i miejsc noclegowych, otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz niektórych instytucji kultury (muzeów, bibliotek i galerii sztuki).

Więcej o: