Prof. Dudek: Obawiam się scenariusza, w którym policja i służby specjalne odbiorą samorządom spisy wyborców

- Nie wykluczam, że takie działania mogą nastąpić - mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z UKSW, pytany o możliwość siłowego przejęcia od "zbuntowanych" samorządów spisu wyborców.

Prof. Antoni Dudek był pytany przez Jacka Gądka, czy jego zdaniem główny problem PiS - wydobycie z samorządów spisu wyborców - będzie "wąskim gardłem nie do przejścia" czy partia rządząca rozwiąże ten problem siłowo.

Zobacz wideo Samorządowcy odmawiają przekazania spisów wyborców. „Nie wykluczam użycia policji i służb specjalnych”
Obawiam się takiego scenariusza. Jeśli PiS będzie nadal twierdziło, że tylko ono przestrzega konstytucji, a wszyscy wokół je łamią, to prostą logiką takiego myślenia - że skoro z konstytucji wynika majowy termin wyborów - to konstytucja upoważnia nas do działania nadzwyczajnego, czyli wyślemy policję i służby specjalne do samorządów i zabierzemy im te spisy wyborców

- mówił politolog i historyk. - Ja nie wykluczam, że takie działania mogą nastąpić. Bardzo bym tego nie chciał, ale to jest ten problem zagrożenia systemem autorytarnym, które już dzisiaj naprawdę poważnie zaczęło nad nami wisieć - dodał. 

Więcej o: