Włochy: od 4 maja częściowe zniesienie środków bezpieczeństwa. Pogrzeby do 15 osób

Włochy, które są trzecim największym ogniskiem koronawirusa na świecie, powoli przygotowują plan powrotu do normalności. W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 260 osób zakażonych koronawirusem, o 155 mniej niż w sobotę. To najmniejsza liczba zgonów z powodu koronawirusa w ciągu 24 godzin od 15 marca.

Premier Włoch Giuseppe Conte podczas telekonferencji prasowej przedstawił plan odmrażania gospodarki i znoszenia restrykcji po 4 maja. Podkreślił jednak, że nadal obowiązywać będzie zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i rękawiczek. Co więc zmieni się we Włoszech?

Zobacz wideo Debata prezydencka. Energia

Włochy: od 4 maja częściowe zniesienie środków bezpieczeństwa

Premier Conte stwierdził, że wspólnym wysiłkiem udało się opanować rozwój pandemii. - Wszyscy pokazaliście, na północy i na południu, siłę, odwagę, poczucie odpowiedzialności i wspólnoty. Teraz wszyscy wkraczamy w nową fazę życia z wirusem - oświadczył.

We Włoszech wiele się zmieni: od 4 maja będą możliwe wizyty rodzinne, a także pogrzeby w gronie nie większym niż 15 osób. Otwarte zostaną parki i strefy zieleni. Ruszy część produkcji i budownictwo, a także większość punktów usługowych. Restauracje i bary będą mogły rozpocząć sprzedaż na wynos. 18 maja otwarte zostaną z kolei wszystkie sklepy, muzea, biblioteki, galerie sztuki i wystawy. Treningi będą mogli rozpocząć sportowcy. Z kolei 1 czerwca zostaną otwarte restauracje , bary, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Włochy są trzecim największym ogniskiem koronawirusa na świecie, a także pierwszym europejskim krajem, w którym pojawił się Sars-CoV-2. Do tej pory wykryto tam ponad 197 tys. przypadków. 26 tys. osób zmarło.

Więcej o: