Były szef PKW o drukowaniu kart wyborczych przed uchwaleniem ustawy: Bezprawie, które nie mieści się w głowie

- Już słychać, np. ze strony OBWE, wątpliwości co do tego, czy te wybory będą mogły być uznane za powszechne, równe i demokratyczne. Obawiam się, mówię to z przykrością, że te wybory nie będą mogły być uznane za wybory zgodne z naszym prawodawstwem - powiedział na antenie TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef PKW. Dodał, że drukowanie karty wyborczych, przed uchwaleniem ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, jest "bezprawiem, które nie mieści się w głowie".

Senat pracuje nad ustawą, zgodnie z którą w maju wybory prezydenckie miałyby się odbyć za pomocą głosowania korespondencyjnego. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało zmiany w Kodeksie wyborczym pod koniec marca, a Sejm uchwalił je 6 kwietnia. Od tego momentu Senat ma 30 dni na przyjęcie ustawy, wprowadzenie poprawek lub jej odrzucenie. 

Wojciech Hermeliński: Drukowanie teraz kart wyborczych jest bezprawiem

Zdaniem byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego, wynik majowych wyborów prezydenckich może zostać zakwestionowany. I to nie tylko ze względu na sposób, w jaki partia rządząca próbuje zmienić Kodeks wyborczy, ale również przez to, że głosowanie nie będzie miało charakteru powszechnego. - Sposób wprowadzania tych przepisów wiązał się z rażącym łamaniem prawa, Konstytucji i regulaminu Sejmu. Naruszono także orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, które nie pozwala przeprowadzać istotnych zmian w Kodeksie wyborczym na pół roku przed wyborami - powiedział Hermeliński na antenie TVN24. 

Zobacz wideo Debata prezydencka. Wolne odpowiedzi

- Wybory będą kwestionowane przez znaczącą cześć wyborców. Myślę tu głównie o wyborcach przebywających za granicą, którzy w zasadzie nie będą mieli szans na to, by zagłosować. W jaki sposób osoba przebywająca za granicą i w kwarantannie ma udać się do skrzynki pocztowej? Tam poczta nie będzie działać w tym zakresie z tak wysokim priorytetem. Jestem przekonany, że część wyborców po prostu nie zdąży wypełnić i oddać pakietów wyborczych. A to będzie naruszenie ich praw - ocenił były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 

Hermelińskiego poproszono też o komentarz w sprawie działań Poczty Polskiej, która wystąpiła do samorządowców o udostępnienie danych wyborców. - Jest to też naruszenie nie tylko przepisów RODO, ale i prawa do prywatności. Wielu wyborców, w tym ja, nie życzy sobie, by Poczta Polska prawem Kaduka otrzymała ich dane, a potem nie wiadomo co z nimi robiła. Trzeba pamiętać, że w ustawie procedowanej w Senacie zapisano, że sposób przekazywania spisu wyborców do komisji zostanie uregulowany w rozporządzeniu. A na razie nie ma ani uchwalonej ustawy, ani rozporządzenia - tłumaczył były szef PKW.

Choć ustawa o głosowaniu korespondencyjnym nie została jeszcze uchwalona, PKW rozpoczęła już druk kart wyborczych. Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych przyznał, że druk kart prowadzi Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Te działania ostro skrytykował Hermeliński.
- Drukowanie kart wyborczych jest bezprawiem. I to takim, które nie mieści się w głowie. Mówię tu o tym, że można bez żadnej podstawy prawnej dokonywać takich czynności, narażając jeszcze Skarb Państwa na koszty. A twierdzenie, że podstawą jest decyzja premiera, to, na litość boską, źródła prawa w Polsce wymienione są w Konstytucji. Decyzja premiera czy ministra, z całym szacunkiem, nie stanowi takiego źródła - argumentował Hermeliński.

- Już słychać, np. ze strony OBWE, wątpliwości co do tego, czy te wybory zostaną uznane za powszechne, równe i demokratyczne. Obawiam się, mówię to z przykrością, że te wybory nie będą mogły być uznane za zgodne z naszym prawodawstwem - stwierdził były szef PKW. 

Więcej o:
Komentarze (451)
Wojciech Hermeliński: Drukowanie kart wyborczych jest bezprawiem. Wybory będą kwestionowane
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 139 razy 135

  Żeby w Polsce przywrócic prawo i sprawiedliwość to Prawo i Sprawiedliwość musi siedzieć.

 • duckoff

  Oceniono 101 razy 99

  Mimo że Pan Hermalinski mówi o dość oczywistych rzeczach, obawiam się, że rozumie go jakieś 2% rodaków. Gdyby rozumiała chociaż połowa, to Jarek by już był wyjechany z Sejmu na taczkach dawno temu.

 • zd46

  Oceniono 67 razy 63

  Czy to prawda, że polscy lekarze lecący z pomocą "wojskowo-humanitarną" do kolebki polonii amerykańskiej w Chicago, będą mieli na pokładzie JUŻ WYDRUKOWANE w PWPW KARTY WYBORCZE dogłosowaniaprzez Polonusów??????? Ciapciutowicz, to Przestepstwo !! Sasin, "sprawa się rypła i ktoś za to beknie". Tak tylko wyglądają wybory na pana obory"

 • baska_w5

  Oceniono 63 razy 59

  Ja też nie ,życzę sobie by poczta dysponowała moimi danymi, w tym numerem PESEL. A wybory korespondencyjne nie będą ani powszechne, ani równe, ani demokratyczne, ani tajne.

 • thobold

  Oceniono 52 razy 48

  I dokładnie o to chodzi Kaczyńskiemu. "Wybory" będą. Wygra je Duda. I od tej pory Duda, wybrany w nielegalnych wyborach, będzie przestępcą, uzurpującym sobie funkcje prezydenta. Więc zawsze, gdy Duda będzie chciał choćby mruknąć pod nosem coś nie po myśli prezesa, to Kaczyński będzie mógł powiedzieć: "Ty nie jesteś prezydentem. Podpiszesz to, choćby nawet o 3 w nocy i po mongolsku, a jak się sprzeciwisz, to rzucę cie na pastwę prawdziwych sędziów i prokuratorów. I opozycji. Jesteś prezydentem tylko tak długo, jak orzeka mój TK, mój (juz zaraz) SN i TS. Oni też są wadliwie wybrani, więc też muszą mnie słuchać - bo mogę usunąć ich tak samo, jak od teraz ciebie."

  I o to chodziło od początku. Dlatego te "wybory" będą. Im bardziej wadliwe, tym lepiej.

 • anty_antek_emigrant

  Oceniono 43 razy 41

  Czego sie Narod spodziewal od "dojnej zmiany"?..
  Dzialalnosc przestepcza z przyzwoleniem kupionego za 500+ suwerena,
  stwarza dzialania w procederze ciaglym z brakiem poszanowania kogokolwiek i obowiazujacego prawa w RP.

 • mederith

  Oceniono 47 razy 41

  Panie Hermelinski, dla piswskich bolszewikow nie liczy sie prawo wyborcze oraz Konstytucja. Dla pisowskiej bolszewii liczy sie, kto wygra te smieszne pseudowybory, a wszystko wzkazuje na to, ze wygra je plastelinowy prezydencik-wydmuszka kaczora. Dla tego Becia prze do wyborow, oraz caly pisbolszewicki lumpenproletariat. Proponuje, aby reszta kandydatow wycofala swoja kandydature i niech sobie Andrzejek-prezydencik wszystkich Wolakow, spolszczonych bolszewikow, pisbolszewikow, wszelakiej masci mend spolecznych kandyduje sam, ze soba.

 • zocha688

  Oceniono 41 razy 39

  Jak Adrianowi nie jest wstyd, żeby być wybranym w taki sposób. Adrian, człowiek bez klasy, godności i honoru. Najgorszy Prezydent w historii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX