Koronawirus w Europie. Belgowie zaczynają powoli wracać do pracy i szkoły

Od 4 maja Belgia będzie łagodzić ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Firmy zaczną wznawiać działalność w pełnym wymiarze, stopniowo będą wznawiane lekcje w szkołach, nadal zamknięte pozostaną bary, restauracje i kawiarnie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowała, że od 4 maja firmy zaczną wznawiać działalność w pełnym wymiarze, ale z zagwarantowaniem dystansu między pracownikami, choć telepraca pozostaje sugerowaną opcją. Dozwolona będzie aktywność sportowa na świeżym powietrzu bez kontaktu fizycznego, czyli na przykład tenis. W transporcie publicznym obowiązkowe będzie zasłanianie twarzy przez wszystkich powyżej 12 roku życia. Każda osłona jest dozwolona na usta i nos. Rząd natomiast rozda obywatelom po jednej maseczce ochronnej i po 2 filtry, bo wcześniej niektórzy już zaopatrzyli się w te z filtrami. Tydzień później, czyli 11 maja otwarte zostaną wszystkie sklepy. 18 maja natomiast otwarte zostaną muzea, można będzie organizować wesela, dozwolone będą jednodniowe wycieczki, na przykład nad morze, czy w Ardeny, co jest obecnie zabronione, a także prywatne spotkania w domach. Stopniowo będą wznawiane lekcje w szkołach, ale w klasie będzie mogło być maksymalnie 10 uczniów. To zalecenie rządu federalnego, ale ostateczne decyzje w tej sprawie będą podejmowane na szczeblu regionalnym, czyli Flandria, Walonia i region stołeczny Bruksela same zdecydują kiedy dokładnie otworzą szkoły. 15 maja zaplanowano fazę próbną. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zdecydowała, że nadal zamknięte pozostaną bary, restauracje i kawiarnie.

Koronawirus w Belgii. Potwierdzono 44 tysiące zakażeń

Wychodzenie z ograniczeń będzie następowało stopniowo i każdy z etapów poprzedzi dogłębna analiza sytuacji epidemicznej w kraju oraz sytuacja w szpitalach. Jeśli przyspieszy tempo rozprzestrzeniania się wirusa, rząd zdecyduje o powrocie do ograniczeń. Obecnie obowiązują one do 3 maja. Otwarte są tylko sklepy z żywnością, apteki a także magazyny budowlane i sklepy ogrodnicze.

W Belgii od początku pandemii potwierdzono ponad 44 tysiące zakażeń koronawirusem, ponad 6 tysięcy 600 osób zmarło. Większość zgonów odnotowano w domach opieki społecznej, gdzie 96 procent to tak zwane przypadki podejrzane, a nie potwierdzone. Osoby wykazały symptomy zakażenia, ale testy nie zostały przeprowadzone przed śmiercią, ani po niej.

Zobacz wideo Debata prezydencka o kryzysie klimatycznym Global Compact Network Poland i Kantar Polska
Więcej o: