Co z rekrutacją na studia? Wojciech Murdzek: Matura jest wyznacznikiem jakościowym

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek poinformował, że rekrutacja na studia w tym roku odbędzie się na podstawie matur. Powołując się na opinie władz uczelni wyższych, stwierdził, że choć sama rekrutacja będzie opóźniona, kolejny rok akademicki rozpocznie się zgodnie z planem.

Po godzinie 12 w piątek 24 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Po tym, jak szef MEN zapowiedział przeprowadzenie matur w późniejszym terminie (odbędą się w dniach 8-29 czerwca), minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek stwierdził, że podstawą rekrutacji na studia w roku akademickim 2020/2021 będą właśnie egzaminy maturalne, bo to one są "wyznacznikiem jakościowym". 

- O ile proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikację i odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń, bo te terminy wyników matur ulegają istotnemu przesunięciu, to zapewnienie ze strony władz wyższych uczelni i rektorów jest takie, że ten tryb rekrutacji będzie możliwy i będzie przebiegał w sposób bardzo konstruktywny - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego najprawdopodobniej nie zostanie opóźnione

Minister nauki i szkolnictwa wyższego poinformował, że na obecnie nie przewiduje się przesunięcia rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego na późniejszy termin. Jednocześnie powiedział, że zajęcia na uczelniach wyższych w tym roku akademickim zostają zawieszone do 24 maja - tak samo, jak w szkołach, przedszkolach i żłobkach. 

Zobacz wideo
Więcej o: