Jest "tak" UE dla nowego planu Marshalla. Powstanie Fundusz Odnowy, który ma ratować gospodarkę

Unijne kraje zgadzają się na utworzenie Funduszu Odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel na zakończenie unijnego szczytu w tej sprawie. Wcześniej wskazywał, że rozwiązania dla europejskiej gospodarki miałyby przypominać plan Marshalla.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że unijni przywódcy z 27 krajów osiągnęli porozumienie w sprawie utworzenia Funduszu Odnowy, który ma ratować gospodarkę UE po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. 

Zobacz wideo

Jest zgoda na szczycie UE. Powstanie Fundusz Odnowy dla europejskiej gospodarki

Charles Michel przekazał również, że Komisja Europejska została poproszona o przygotowania założeń Funduszu Odnowy, dotyczących jego kształtu i sposobu finansowania. - Powinien on być wystarczający duży, by wesprzeć te sektory i części Europy, które zostały najbardziej dotknięte przez kryzys. Dlatego poprosiliśmy Komisję Europejską, by przeanalizowała potrzeby i natychmiast przygotowała propozycje, będące odpowiedzią na wyzwania, którym musimy stawić czoła - powiedział szef Rady Europejskiej. Przed rozpoczęciem szczytu UE zapowiadał, że "nowy plan Marshalla i bezprecedensowe inwestycje pomogą odbudować unijną gospodarkę".

Jakimi środkami będzie dysponował Fundusz Odbudowy? - Nie rozmawiamy o miliardach, ale bilionach euro w odpowiedzi na kryzys - podkreśliła szefowa KE, Ursula von der Leyen. nieoficjalnych informacji wynika, że miałby on wynieść do dwóch bilionów euro i być połączony z unijnym budżetem po 2020 roku. Dodatkowo, jak informowała dziś brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Komisja chce pożyczyć na rynkach finansowych ponad 300 miliardów euro i za pomocą inżynierii finansowej wygenerować fundusz do dwóch bilionów euro.

Więcej o: