Niedziele handlowe 2020. Czy sklepy będą dziś otwarte? [26 kwietnia]

Czy 26 kwietnia to niedziela handlowa? Czy będziemy mogli dziś zrobić zakupy w supermarketach? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Z kalendarza niedziel handlowych na 2020 rok wynika, że 26 kwietnia to niedziela handlowa. Oznacza to, że dziś otwarte będą nie tylko stacje benzynowe czy placówki pocztowe, ale także duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka, Tesco czy Auchan. W tym roku wypadną jeszcze cztery niedziele handlowe. Będą to: 28 czerwca, 30 sierpnia, a także 13 i 20 grudnia. 

Kalendarz niedziel handlowych - 2020 rokKalendarz niedziel handlowych - 2020 rok Fot. Gazeta.pl

Zakupy a koronawirus. O jakich obostrzeniach należy pamiętać?

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa wprowadzono szereg obostrzeń związanych z handlem. Jedna z regulacji mówi, że od godziny 10 do godziny 12 do sklepu mogą wchodzić tylko osoby, które ukończyły 65 rok życia. Ograniczona została także liczba klientów, którzy mogą przebywać sklepie w jednym momencie. Obowiązujące przepisy mówią, że do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery, z kolei w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni. W sklepach podobnie jak w innych miejscach publicznych musimy także zasłaniać usta oraz nos. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?
Więcej o: