Chińscy naukowcy: Koronawirus utrzymuje się dłużej u mężczyzn niż u kobiet

Chińscy naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczące dynamiki obciążenia wirusowego i przebiegu choroby u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Wskazują one m.in., że koronawirus utrzymuje się dłużej w organizmach mężczyzn niż kobiet.

Chińczycy prowadzili badania na 96 pacjentach, u których laboratoryjnie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-COV-2. 22 z nich przechodziło COVID-19 w sposób łagodny, 74 - w sposób ciężki. Dane na temat ich zdrowia zbierano od 19 stycznia do 20 marca. Wyniki naukowców z prowincji Zhejiang zostały opublikowane w brytyjskim naukowym czasopiśmie medycznym "The BMJ"

Zobacz wideo Czy testy wśród medyków mają sens?

Koronawirus może utrzymywać się dłużej u osób powyżej 60. roku życia

Chińscy badacze pobierali od chorych pacjentów próbki kału oraz surowicy krwi, a także wymazy z ust i nosa. Stwierdzili m.in., że im ciężej pacjent przechodzi chorobę, tym dłużej w jego organizmie utrzymuje się koronawirus. Mediana czasu, w którym wirus SARS-CoV-2 był obecny w stolcu pacjentów (22 dni), okazała się wyraźnie wyższa niż mediana dla próbek oddechowych (18 dni) i próbek surowicy krwi (16 dni). Co więcej, w próbkach oddechowych pacjentów z ciężką chorobą wirus utrzymywał się dłużej (21 dni) niż u pacjentów przechodzących chorobę w sposób łagodny (14 dni). W przypadku próbek kału i surowicy krwi nie zaobserwowano takich różnic. 

Badacze stwierdzili także, że rodzaj i czas trwania leczenia przeciwwirusowego nie miały wpływu na czas utrzymywania się koronawirusa w organizmie. Wpływały na to jednak płeć oraz wiek pacjentów. SARS-CoV-2 utrzymywał się dłużej u ciężko chorych mężczyzn niż u kobiet. Dłuższe utrzymywanie się wirusa w organizmie stwierdzono także u pacjentów, którzy ukończyli 60 lat.