Karty wyborcze już w druku, choć ustawa nie wróciła nawet do Sejmu. Tomczyk: Sasin skończy w więzieniu

Ustawa o wyborach korespondencyjnych nie weszła jeszcze w życie, ale rząd drukuje już karty i zapowiada, że będą dystrybuowane zanim przepisy przyjmie Sejm. Zdaniem posła KO Cezarego Tomczyka Jacek Sasin, minister odpowiedzialny za organizację wyborów, "skończy w więzieniu".

Jacek Sasin poinformował w środę, że trwa drukowanie kart do głosowania, przeznaczonych do użytku 10 maja w wyborach korespondencyjnych. - Tak już drukuje. Rzeczywiście to jest prawda. Właśnie na mocy tej decyzji, o której mówiłem, ten druk został podjęty - mówił w rozmowie z TVN24. Dodał, że Poczta Polska będzie rozsyłać pakiety jeszcze zanim ustawa wejdzie w życie. Dystrybucja ma odbywać się na tydzień przed wyborami, a ustawa wróci do Sejmu z Senatu prawdopodobnie 3-4 dni przed wyznaczoną datą. 

Zobacz wideo „Bawaria to przykład, że głosowanie korespondencyjne jest niebezpieczne”

Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenia do prokuratury  zawiadomienia o podejrzeniu dokonania przestępstwa wyborczego przez wicepremiera Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego. Posłowie Koalicji Obywatelskiej wskazywali na bezprawne ich zdaniem drukowanie kart do głosowania.

- To nie będą wybory, to będzie usługa wyborcza. Dla przeprowadzenia wyborów PiS nie zawaha się podeptać polskiego prawa - dodał Marcin Kierwiński. - Organy państwa mogą działać tylko na podstawie i w zakresie prawa, nie poza nim. Nie można doprowadzić do anarchii w państwie. Jeżeli wicepremier Sasin, pytany o to, na podstawie jakiej ustawy działa - mówi, że ustawy jeszcze nie ma, ale działania już są. Bo "być może ustawę uchwali się w trakcie" wysyłania pakietów. To jest to czysta anarchia - dodał Cezary Tomczyk.

Tomczyk ponownie skomentował działania odpowiedzialnego za przeprowadzenie wybory wicepremiera w rozmowie z "Faktami". - Jacek Sasin, który drukuje karty, popełnia przestępstwo i za takie coś po prostu skończy w więzieniu. Trzeba to sobie jasno powiedzieć - powiedział poseł.

Więcej o: