Pogoda. Kiedy będzie padać? Eksperci IMGW nie mają najlepszych wiadomości

Polska mierzy się z suszą, która przyczyniła się m.in. do pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Strażacy, rolnicy, ale i zwykli ludzie wypatrują deszczu, który sprawiłby, że będzie ich mniej. Kiedy spadnie deszcz? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma najlepszych wiadomości.

Biebrzańskim Parku Narodowym strażacy walczą z pożarem, jakiego nie było tam od dekad. Według różnych źródeł ogień pochłonął już od czterech do sześciu tysięcy hektarów bagien, torfowisk i łąk, które są domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt. Żywioł zagraża też okolicznym wsiom. Lasy Państwowe informują, że od początku 2020 roku do początku tego tygodnia we wszystkich lasach w Polsce wybuchło blisko 2700 pożarów. To skutek suszy, ale także nieodpowiedzialności ludzi, którzy wypalają trawy, wierząc, że w ten sposób użyźnią glebę, choć nie ma to pokrycia w badaniach naukowców. 

Zobacz wideo Nie wypalaj traw. To nie ma sensu

Kiedy spadnie deszcz? Przelotne opady wystąpią lokalnie w piątek i sobotę. Co dalej?

Strażacy nie mają wątpliwości - w całkowitym ugaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym może pomóc tylko deszcz lub śnieg. Kiedy będzie padać? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że przelotny deszcz wystąpi na północy kraju w najbliższy piątek. Opady prognozuje się dla okolic Lublina, Warszawy, Białegostoku, Suwałk, Olsztyna, Torunia i Bydgoszczy. W sobotę popada w Krakowie, Przemyślu, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach i Białymstoku. Te opady również będą przelotne. W całym kraju padać może dopiero za tydzień w niedzielę - podają meteorolodzy z IMGW

IMGW wprowadza nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną

W związku z sytuacją meteorologiczną w Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydował się na wprowadzenie nowych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Takie bezstopniowe ostrzeżenia będą ogłaszane od 1 maja. 

"Ostrzeżenie zostanie wydane w momencie, kiedy przepływ wody i jej spadek, poniżej poziomu określanego jako granica suszy hydrologicznej, odnotowany zostanie w trzech sąsiadujących i monitorowanych zlewniach. Nowe ostrzeżenia będą publikowane również w sytuacji niekorzystnych prognoz opadu na 10 kolejnych dni" - czytamy w komunikacie IMGW

Więcej o: