Włochy. W ściekach w Rzymie i Mediolanie znaleziono ślady materiału genetycznego koronawirusa

W ściekach Rzymu i Mediolanu znaleziono ślady materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2. Badacze zapewniają, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a badania wody mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu infekcji w populacji.

Włoski portal Il Faro informuje, że w ściekach Rzymu i Mediolanu wykryto obecność RNA wirusa SARS-CoV-2. Ślady materiału genetycznego wirusa zostały znalezione dzięki badaniu przeprowadzonemu przez włoski Instytut Zdrowia. Na czele grupy, która przeprowadziła badania, stanęła Giuseppina La Rosa z Departamentu Jakości Wody i Zdrowia Środowiska.

"Wybraliśmy do badań i przeanalizowaliśmy grupę ośmiu próbek ścieków pobranych od 3 do 28 lutego w Mediolanie i od 31 marca do 2 kwietnia w Rzymie. W dwóch próbkach w sieci kanalizacyjnej w zachodniej i środkowo-wschodniej części Mediolanu potwierdzono obecność RNA nowego koronawirusa. W przypadku Rzymu pozytywny wynik stwierdzono we wszystkich próbkach pobranych we wschodniej części miasta" - poinformowała La Rosa w komunikacie prasowym. Giuseppina La Rosa napisała też, że jej zespół planuje rozszerzenie badań na próbki wody zbieranych w innych regionach Włoch

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Badania wody mogą pomóc w opanowaniu pandemii koronawirusa

Włoski Instytut Zdrowia poinformował, że ślady materiału genetycznego koronawirusa w ściekach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a badania wody mogą stać się nieinwazyjnym narzędziem do wczesnego wykrywania obecności wirusa w populacji. Dyrektor wydziału jakości wody w Instytucie Zdrowia Luca Lucentini poinformował, że w drugiej fazie walki z epidemią takie badania mogą pomóc w ustalaniu, gdzie znajdują się ogniska zakażenia i tym samym prowadzić do szybszego ich wygaszania. 

Włoscy badacze uważają, że badania wody mogą pomóc w opanowaniu pandemii. Konsultują oni swoje dane z wynikami innych grup badawczych, m.in z Holandii, USA, Australii i Francji, gdzie również znajdywano ślady materiału genetycznego koronawirusa w ściekach. 

Więcej o: