Koronawirus w Szwajcarii. Masowe szczepienia możliwe już w październiku

Masowe szczepienia przy użyciu nowo opracowanej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 mogą rozpocząć się w Szwajcarii już w październiku tego roku - ocenił Martin Bachmann.

Bachmann to szwajcarski immunolog pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim w Bernie zaangażowany w badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Naukowiec poinformował, że jego zespół opracował szczepionkę, którą z powodzeniem przetestował na myszach. Lekarz wykorzystał sekwencję genową wirusa SARS-CoV-2, aby zbudować rodzaj wirusa obojętnego, który nie wywołuje chorób, ale powoduje reakcję immunologiczną, która pozwala organizmowi "nauczyć się", jak radzić sobie z prawdziwym wirusem - pisze DPA International

- Mamy realistyczną szansę na odniesienie sukcesu. Szwajcaria w swojej historii wykazywała się już pragmatyzmem i zależy jej na znalezieniu kompromisu w celu szybszego uzyskania szczepionki - powiedział Martin Bachmann.

Zobacz wideo Kiedy będziemy normalnie funkcjonować?

Szwajcaria. Masowe szczepienia już na jesieni? "Miliardy dawek w krótkim czasie"

Zespół Bachmanna jest w kontakcie ze Swissmedic - krajowym organem odpowiedzialnym za zatwierdzanie i nadzorowanie środków medycznych i terapeutycznych. Rzecznik tej organizacji, Lukas Jaggi, poinformował media, że biorąc pod uwagę to, jak pilną potrzebą jest szczepionka na koronawirusa, mówi się raczej o tygodniach, a nie o miesiącach procedur, które pozwolą na jej wprowadzenie na rynek.

Martin Bachmann poinformował, że szczepionka, którą opracował jego zespół, jest wyjątkowa ze względu na skalowalność - pisze portal swissinfo.ch

- Jesteśmy w stanie wyprodukować miliardy dawek w krótkim czasie - powiedział immunolog.

Firma Saiba Biotech, której współwłaścicielem jest Bachmann, oszacowała, że opracowanie szczepionki do punktu, w którym mogłaby być produkowana na masową skalę, będzie wymagało zebrania 100 milionów franków szwajcarskich, czyli ponad 432 milionów złotych. Możliwe, że szczepienia w Szwajcarii zostaną przeprowadzone jeszcze w październiku tego roku. W rozwój szczepionki zaangażowani są m.in. partnerzy z Chin i Łotwy. Saiba Biotech prowadzi także rozmowy z dwoma gigantami farmaceutycznymi - firmami Novartis i Lonza.

Więcej o: