Jak podaje AP wszystkie 193 państwa należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie poparły rezolucję wzywającą do zapewnienia powszechnej dostępności szczepionki na koronawirusa oraz innych środków ochrony. Rezolucja została przyjęta bez głosowania podczas poniedziałkowego, wirtualnego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W rezolucji znalazło się też wezwanie do współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, która ma pełnić główną rolę w walce z pandemią koronawirusa. Dokument poparły także Stany Zjednoczone - chociaż prezydent Donald Trump krytykował działania WHO oraz zarządził zawieszenie wpłaty amerykańskiej składki do jej budżetu.
Państwa opowiedziały się za zapewnieniem sprawiedliwego dostępu do testów, ale też materiałów medycznych, leków i przyszłej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wszystkie te środki mają być dostępne powszechnie, dla wszystkich potrzebujących.
Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Tijjani Muhammad-Bande wysłał w poniedziałek wieczorem list do przedstawicieli 193 państw członkowskich ONZ, w którym wzywa wszystkie kraje do podjęcia kroków mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W dokumencie zaapelowano m.in. o zaprzestanie nieuzasadnionego gromadzenia zapasów, które mogą utrudnić powszechny dostęp do leków, środków ochrony osobistej czy aparatury medycznej.
Wezwano także do zwiększenia dofinansowania na badania, których celem jest znalezienie skutecznej szczepionki lub leku na koronawirusa. W środę Zgromadzenie Ogólne ma zająć się także dwoma projektami rezolucji przygotowanymi przez Rosję i Arabię Saudyjską. Pierwszy projekt rezolucji wzywał do porzucenia wojen handlowych i zniesienia sankcji. Przyjęciu rosyjskiego projektu sprzeciwiły się już 2 kwietnia Unia Europejska, USA, Wielka Brytania i Ukraina. Projekt rezolucji przygotowany przez Arabię Saudyjską ma z kolei apelować o wprowadzenie działań, które zapobiegną globalnemu kryzysowi gospodarczemu.
Według danych gisanddata.maps z wtorku 21 kwietnia z godziny 11:00 na całym świecie zakażenie koronawirusem zostało zdiagnozowane u 2 486 964 ludzi. Z powodu COVID-19 zmarło już ponad 170 tysięcy osób. Najwięcej zakażeń ma miejsce w Stanach Zjednoczonych (787 tysięcy), Hiszpanii (200 tysięcy), Włoszech (181 tysięcy), Francji (156 tysięcy), Niemczech (147 tysięcy) i Wielkiej Brytanii (125 tysięcy). W pozostałych krajach liczba zakażeń nie przekracza 91 tysięcy.