Ministerstwo Zdrowia: Medycy, którzy mają kontakt z zakażonymi, mogą pracować tylko w jednym miejscu

Pracownicy medyczni mający kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem lub osobami, u których podejrzewa się zakażenie, będą mogli pracować tylko w jednym miejscu. Tak wynika z projektu rozporządzenia, który opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z nim osobom objętym ograniczeniem, zostanie przyznane dodatkowe świadczenie pieniężne.

"Projekt zakłada, że osoby wykonujące pracę na stanowiskach umieszczonych w wykazie stanowisk opracowanym na zasadach określonych w rozporządzeniu, nie będą mogły udzielać świadczeń zdrowotnych pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, chyba, że udzielając tych świadczeń nie mają bezpośredniego kontaktu z tymi pacjentami" - napisano na stronie resortu. "Obowiązek powstrzymania się od pracy w innym miejscu poprzedzony będzie pisemną informacją kierownika podmiotu leczniczego doręczoną osobie zobowiązywanej" - precyzuje projekt rozporządzenia.

Zobacz wideo Czy testy wśród medyków mają sens? Prof. Krzysztof Simon: To trzeba umieć interpretować

Ministerstwo Zdrowia o dodatkowym świadczeniu w związku z ograniczeniem pracy przez koronawirusa

Wysokość dodatkowego świadczenia będzie równa 80 proc. wartości wynagrodzenia pobieranego w innych miejscach pracy w okresie poprzedzającym objęcie ograniczeniem w przypadku pracownika, który otrzymywał wynagrodzenie w związku z wykonywaniem świadczeń w innym miejscu. W pozostałych przypadkach ma to być 50 proc. wynagrodzenia danej osoby otrzymywanego w miejscu pracy.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia został przekazany do konsultacji.